ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ବିବାହ ସମୟରେ ବା ବିଦାୟ ବେଳେ କନ୍ୟାମାନେ କାନ୍ଦନ୍ତି। କରନ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଘର ଛାଡ଼ି ଯିବାକୁ ପଡିଥାଏ, ସେ ନିଜଘରୁ ବାହାରି ଅନ୍ୟ ଏକ ଘରକୁ ଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ପରେ ତାହା ତାଙ୍କର ନୂତନ ଠିକଣାରେ ପରିଣତ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଭାରତ ପରି ଚାଇନାରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରମ୍ପରା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆମ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିଚିତ୍ର, କାରଣ କନ୍ୟା ସହ ତାଙ୍କ ଘର ଲୋକଙ୍କୁ ବିବାହ ସମୟରେ କାନ୍ଦିବାକୁ ପଡିଥାଏ, ଏବଂ ଯଦି ସେମାନେ କାନ୍ଦନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ କାନ୍ଦିବା ପାଇଁ ବେଳେବେଳେ ମାଡ ଦିଆଯାଏ। ଚାଇନାର ଟୁଜିଆ ଜନଜାତିର ଲୋକମାନେ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ଚୀନ୍‌ର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ସିଚୁଆନ୍‌ ପ୍ରଦେଶରେ ରହିଆସୁଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ଏହି ପ୍ରଥା ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପରମ୍ପରା ୧୭ ତମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଥିଲା ଏବଂ ୧୯୧୧ ମସିହା କ୍ୱିଂ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା। ଏବେ ଏହା, ସମୟ ସହିତ ଏହି ପ୍ରଥା ଧୀରେ ଧୀରେ ଲୋପ ପାଉଛି।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପରମ୍ପରା ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ୪୭୫ ରୁ ୨୨୧ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଜାଓ ରାଜ୍ୟର ରାଜକୁମାରୀ ୟାନ ରାଜ୍ୟରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଯିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ମା କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ଝିଅକୁ ଶୀଘ୍ର ଘରକୁ ଫେରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ବିବାହରେ କାନ୍ଦିବା ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି କନ୍ୟା କାନ୍ଦନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ସେ ଗାଁରେ ମଜାକ ବନିଥାଏ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ପରିବାରର ଖରାପ ପୀଢ଼ି ବୋଲି ଭାବନ୍ତି । ଅନେକ ସମୟରେ, ଯଦି କନ୍ୟା କାନ୍ଦି ନଥାଏ, ତେବେ ମା କାନ୍ଦିବା ପାଇଁ ଝିଅକୁ ପିଟିଥାଏ। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ପ୍ରଦେଶରେ କେବଳ କନ୍ୟା କାନ୍ଦିବାର ପ୍ରଥା ଅଛି, ସେତେବେଳେ ପଶ୍ଚିମ ପ୍ରଦେଶରେ ଏହି ପ୍ରଥା କିଛି ଅଲଗା ଅଟେ । ଏଠାରେ ଏହାକୁ ଜୁ ଟାଙ୍ଗ କୁହାଯାଏ ଯାହାର ଅର୍ଥ ହଲରେ ବସିବା ।

ବିବାହର ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ, କନ୍ୟା ରାତିରେ ଏକ ବଡ ହଲକୁ ଯାଇ ପ୍ରାୟ ଏକ ଘଣ୍ଟା ଧରି ବସି ସେଠି କାନ୍ଦନ୍ତି । ୧୦ ଦିନ ପରେ ତାଙ୍କ ମା’ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ୧୦ ଦିନ ପରେ ଜେଜେମା-ଆଇ, ଭଉଣୀ, ମାଉସୀ-ଖୁଡି ଏବଂ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି କାନ୍ଦନ୍ତି । କାନ୍ଦିବା ସହିତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଗୀତ ବଜିଥାଏ ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ସମସ୍ତେ କାନ୍ଦନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ କାନ୍ଦୁଥିବା ବିବାହ ଗୀତ କୁହାଯାଏ। ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ପୂର୍ବରୁ କନ୍ୟାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥିର କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହିତ କାନ୍ଦୁଥିଲେ। ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ପଛର କାରଣ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପୂର୍ବ ସମୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ନିଜ ସ୍ୱାମୀ ବାଛିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉନଥିଲା କିମ୍ବା ବିବାହ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସେମାନେ କିଛି କହିପାରିବେ ନାହିଁ। ବିବାହ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଯେପରି କାନ୍ଦିବାକୁ ନପଡେ ତେଣୁ ସେମାନେ ପ୍ରଥମେ କାନ୍ଦୁଥିଲେ । ଏକାଠି ହୋଇ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ମହିଳାମାନେ କାନ୍ଦୁଥିବା ଦେଖି ସେମାନେ ସାନ୍ତ୍ୱନା ପାଉଥିଲେ ଯେ ଅନ୍ୟ ମହିଳାମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ​​। ଏହା ସହିତ ସେ ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏବଂ ଶାନ୍ତ ମନ ସହିତ ଏକ ନୂତନ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରୁଥିଲେ ।