ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଦେଖିଥିବେ ବା ସିନିଥିବେ ଯେ ଭିଲେନ୍ କାହାକୁ ମାରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଖାଲି ସିରିଞ୍ଜ୍ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଏ। ତେବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ ଯେ, ଖାଲି ସିରିଞ୍ଜ୍ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦେଲେ ବାସ୍ତବରେ କଣ ଏପରି ହୋଇଥାଏ? ନିକଟରେ କେହି ଜଣେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ସାଇଟ୍ କୋରାରେ ସମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ। ଯାହା ପରେ ଜଣେ ଡାକ୍ତର ବିସ୍ତୃତ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ।ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ କୋରାରେ ପଚାରିଥିଲେ ଯଦି- “ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦେବା ସମୟରେ ଏୟାର ବବୁଲ ଶିରା ଭିତରକୁ ଯାଏ ତେବେ କଣ ହେବ?” ଏହା ପରେ ଡକ୍ଟର ପୁରଭି ଆରୋରା ତାଙ୍କର ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି। ମେଡିକାଲ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଟୁଡେ ୱେବସାଇଟ୍ ଏବଂ ହେଲ୍ଥଲାଇନର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଶରୀରର ଶିରା କିମ୍ବା ଧମନୀରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ବାୟୁକୁ ଏୟାର ଏମ୍ବୋଲାଇଜିମ୍ ବା ଗ୍ୟାସ୍ ଏମ୍ବୋଲାଇଜିମ୍ କୁହାଯାଏ।

ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଶିରା ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଏୟାର ବୁବୁଲସ୍ ଧମନୀରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ପରି ମାରାତ୍ମକ ହୋଇନଥାଏ, ଯେତିକି ଧମନୀରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ବାୟୁ ହୋଇଥାଏ। ଧମନୀରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ବାୟୁ ହୃଦଘାତର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ବାସ୍ତବରେ ଏହାଦ୍ବାରା, ରକ୍ତ ହୃଦୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏୟାର ବବୁଲ ପହଞ୍ଚାଇ ଥାଏ, ଯାହା ହୃଦଘାତର କାରଣ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ମସ୍ତିଷ୍କର ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନରେ ଏୟାର ବବୁଲଗୁଡିକ ପ୍ରବେଶ କରେ ତେବେ ମୃତ୍ୟୁ ନିଶ୍ଚିତ। 57% ଅର୍ଥୋପେଡିକ୍ ସର୍ଜରୀରେ ଏୟାର ଏମ୍ବୋଲାଇଜିମ୍ ହୋଇପାରେ। ଯଦି ୨-୩ ମିଲି ମିଟର ବାୟୁ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦିଆଯାଏ, ତାହା ମଧ୍ୟ ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଧିକାଂଶ ସ୍କୁବା ଡ୍ରାଇଭିଂ ପାଇଁ ଏୟାର ଏମ୍ବୋଲାଇଜିମ୍ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଡାଇଭରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ମୃତ୍ୟୁର ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ କାରଣ। ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ହୃଦଘାତ କିମ୍ବା ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ, ଚର୍ମରେ ଜଳାପୋଡା, ପାଟିରୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ, ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଲକ୍ଷଣ ଧମନୀରେ ବାୟୁ ପ୍ରବେଶ ହେତୁ ଦେଖାଯାଏ। ବେଳେବେଳେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅଟାକ ଆସିଥାଏ । ଡାକ୍ତରମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ, ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ବାୟୁ ପ୍ରବେଶ ଶରୀରକୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ ନାହିଁ। ଏହି କାରଣ ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦିଅନ୍ତି, ସେମାନେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏଥିରୁ ବାୟୁ ବାହାର କରନ୍ତି।