ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ପୃଥିବୀରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ବିଶ୍ୱାସ, ଅବିଶ୍ୱାସ, ରୀତିନୀତି ଏବଂ ପସନ୍ଦ ଏବଂ ନାପସନ୍ଦ ରହିଥାଏ। ସବୁଠାରୁ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ଲୋକଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ। ଯେଉଁ ଜିନିଷକୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଖାଇବା ଅଜବ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ସେହି ଭଳି ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଦେଶର ଲୋକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଖାଇଥାନ୍ତି । ଏହିପରି ଗୋଟିଏ ଖାଦ୍ୟ ମେକ୍ସିକୋରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ।ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ‘ଭଗବାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ’ କୁହନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଘୃଣା କରିବେ ନିଶ୍ଚୟ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମେକ୍ସିକୋ ସିଟିଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ହ୍ରଦ ଟେକ୍ସୋକୋ ନାମକ ଏକ ପୋଖରୀ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଜଳ ପ୍ରାଣୀ ବାସ କରନ୍ତି। ଏହି ପୋଖରୀରେ ଏକ ପୋକ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ପ୍ରକୃତରେ ମେକ୍ସିକୋରେ ଏକ ୱାଟର ଫ୍ଲାଏ ଅଣ୍ଡାର ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଏକ ମଶା ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି । ତେବେ ଲୋକମାନେ ଏହି ମାଛିର ଅଣ୍ଡାକୁ ବହୁତ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଖାଇଥାନ୍ତି।ପାଣି ମାଛିର ଅଣ୍ଡାକୁ ଅହୁଆଉଲ୍ଟ କୁହାଯାଏ । ସେଗୁଡିକ ମଟରଠାରୁ ଛୋଟ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏଠାରେ ‘ଦେବତାମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟ’ କୁହାଯାଏ। ଅହୁଆଉଲ୍ଟ ଅର୍ଥ ସୁଖର ମଞ୍ଜି । ମେକ୍ସିକୋରେ, ଆଜ୍ଟେକ୍ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ସମୟରୁ, ଅର୍ଥାତ୍ ୧୪-୧୫ ଶତାବ୍ଦୀରୁ ଏହା ଖିଆଯାଉଛି। ଆଜିର ସମୟରେ, ବହୁତ କମ୍ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଏହି ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ଅଣ୍ଡା ସଂଗ୍ରହ କରୁଛନ୍ତି। ଅଣ୍ଡା ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ, କୃଷକମାନେ ଜଳରାଶି ତଳେ ଏକ ବଡ଼ ଜାଲ ବାନ୍ଧି ପ୍ରାୟ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାଡିଦିଅନ୍ତି । ମାଛି ଏହା ଉପରେ ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥାଏ, ଯାହା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ରେ ଶୁଖାଯାଇଥାଏ। ଏହାପରେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ମଇଦା, ଏବଂ ତେଲ ମିଶାଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ।

ଆଜିର ସମୟରେ, ମେକ୍ସିକୋ ସିଟିର ଅନେକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି କାରଣ ଏହି ଡିସ୍ ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେଉ ନାହିଁ। ଅନେକ ଲୋକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ମଧ୍ୟ। ଡିସ ଲୋପ ହେବାର ଗୋଟିଏ କାରଣ ହେଉଛି ଯେଉଁଠାରୁ ଅଣ୍ଡା ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥାଏ ଏବେ ସେହି ପୋଖରୀ ଶୁଖିଯାଉଛି । ତେବେ ଅହୁଆଉଲ୍ଟ ଅଣ୍ଡା ବହୁତ ମହଙ୍ଗା । ୨୦୧୯ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବହୁତ ଛୋଟ ପାତ୍ରରେ ମିଳୁଥିବା ଅଣ୍ଡାର ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି ୨୯ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ୍ ୧୬୦୦ ଟଙ୍କା ।