ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବିଶ୍ଵର ଅନେକ ଦେଶରେ ମଦ୍ୟପାନ ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୟସ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ପିଲାମାନେ ସେହିସବୁ ଦେଶରେ ମଦ କିଣି ପାରିବେ ନାହିଁ କି ପିଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ଭାରତରେ ମଦ୍ୟପାନ କିଣିବା ଏବଂ ପିଇବା ପାଇଁ ଆଇନଗତ ବୟସ ସୀମା ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଅଟେ । ବିହାର ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟରେ ମଦ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧ। ଏଠାରେ କେହି ମଦ୍ୟପାନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଅନେକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ମଦ୍ୟପାନ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ।

ମଦ କିଣିବା କିମ୍ବା ମଦ୍ୟପାନ ପାଇଁ ଆର୍ମେନିଆରେ କୌଣସି ନିୟମ ନାହିଁ। ଏହାର ଅର୍ଥ ଯେକେହି ଏଠାରେ ମଦ୍ୟପାନ କରିପାରିବେ। ପିଲା ଠାରୁ ବୃଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ନେଇ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ। ଏହି ଦେଶ ଏସିଆ ଏବଂ ୟୁରୋପ ମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା। ସେହିପରି ବୁଲଗେରିଆରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମଦ୍ୟପାନ ପାଇଁ କୌଣସି ବୟସ ସୀମା ନାହିଁ । ହଁ, କିଣିବା ପାଇଁ ଆପଣ ୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଜିନିଷଗୁଡିକ ବହୁତ ସହଜ ହୋଇଯାଏ । ଆପଣଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ମଦ୍ୟପାନ କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯିବ ନାହିଁ।ଡେନମାର୍କରେ କୌଣସି ଆଇନଗତ ପାନୀୟ ବୟସ ନାହିଁ । ୧୬.୫% ରୁ କମ୍ ଆଲକହଲ ଥିବା ମଦ ସହ କେବଳ ଦୋକାନ ବଜାରରେ ବିୟର, ମଦ ଇତ୍ୟାଦି କିଣି ପାରିବେ। ଯଦି ତୁମର ବୟସ ୧୬ ବର୍ଷରୁ କମ୍, ତେବେ ତୁମକୁ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।ମାକାଉରେ ମଦ୍ୟପାନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ । ଏଠାରେ ଚୀନର ନିୟମ ଲାଗୁ ହୁଏ । ତେବେ ଦେଶର ନିଜସ୍ୱ ଆଇନଗତ, ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି, ଯାହା ଚୀନ୍‌ର ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଅଟେ। ମଦ କିଣିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବୟସ ସୀମା ନଥାଏ।

ନରୱେରେ ଟେକ୍ନିକାଲି ମଦ କିଣିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅତି କମରେ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ। କିନ୍ତୁ ମଦ୍ୟପାନ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ସୀମା ନାହିଁ। ଅବଶ୍ୟ, ୨୨% ମଦ୍ୟପାନ ଶକ୍ତି ସହିତ ମଦ୍ୟ କ୍ରୟ ଏବଂ ପିଇବାର ବୟସ ସୀମା ସର୍ବନିମ୍ନ ୨୦ ବର୍ଷ ହେବା ଉଚିତ୍ ।ଭିଏତନାମ ଏକ ଅତି ସୁନ୍ଦର ଦେଶ। ଏହା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱପ୍ନ ପରି । ତେବେ ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ମଦ୍ୟପାନ ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ। ଜଣେ ଏଠାରେ ମଦ୍ୟପାନ କରିପାରିବ ।ଦେଶରେ କୌଣସି ଆଇନଗତ ପାନୀୟ ବୟସ ନାହିଁ। ଆହୁରି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ। ପବ୍ ବନ୍ଦ ହେବାର ସମୟ ଏଠାରେ ସ୍ଥିର ନାହିଁ। ସେଗୁଡିକ ସର୍ବଦା ଖୋଲା ରହିଥାଏ।ବେଲଜିୟମରେ ବିୟର କିଣିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅତି କମରେ ୧୬ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ, କିନ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ କୌଣସି ବୟସ ସୀମା ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ବାର୍ ଏବଂ ପବ୍ ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ମଦ୍ୟପାନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ।ଗ୍ରୀସରେ ମଦ୍ୟପାନ କିମ୍ବା କିଣିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବୟସ ନାହିଁ। ଏଠାକାର ଲୋକମାନେ ସବୁବେଳେ ପାର୍ଟୀ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।ଜାମାଇକା ଏକ କାରିବିଆନ୍ ଦେଶ। ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ କ୍ରୀଡା ଏବଂ ଜାମ ପାଇଁ ଜାଣନ୍ତି । ଏହି ଦେଶ ବିଶ୍ୱକୁ ଅନେକ ମହାନ ଖେଳାଳି ଦେଇଛି। ଏଠାରେ ମଦ କିଣିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ, କିନ୍ତୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ମଦ୍ୟ ପାନୀୟ ବୟସ ନାହିଁ।