ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯାହାର ନାମ ଏତେ ଅଦ୍ଭୁତ ଯେ ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ସେହି ନାମ ହେତୁ ଲଜ୍ଜିତ ହୁଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଯେତେବେଳେ ସେଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଶୁଣିବେ ନିଶ୍ଚିତ ହସିବେ।ମହାନ ଲେଖକ ତଥା ନାଟ୍ୟକାର ୱିଲିୟମ୍ ସେକ୍ସପିୟର କହିଛନ୍ତି – ଗୋଟିଏ ନାମରେ କଣ ଅଛି! କିନ୍ତୁ ସତ୍ୟ ହେଉଛି ନାମ ହେଉଛି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ପରିଚୟ ଏବଂ ଏହା ଶୁଣିବା ପରେ ଅନ୍ୟମାନେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅନୁମାନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ନାମଗୁଡିକ ଖରାପ ଥିଲେ ଲୋକଙ୍କୁ ଲଜ୍ଜିତ ହେବାକୁ ପଡିବ। ଦୁନିଆର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଏଭଳି ବିଚିତ୍ର ନାମ ରହିଛି ଯାହାକି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଲଜ୍ଜିତ କରିଥାନ୍ତି। ଆପଣବି ସେଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଶୁଣିଲେ ନିଶ୍ଚିତ ହସିବେ। କିଛି ନାମ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ କହି ହେବ ନାହିଁ।

ବ୍ରିଟେନର ୱେଲ୍ସରେ ଏକ କ୍ଷେତ୍ର ଅଛି, ଯାହାର ନାମ ଏହା । ୬୩ ଟି ଅକ୍ଷରରେ ଗଠିତ ଏହି ନାମ ଏକ ଗାଁର। ୧୮୮୯ ମସିହାରେ, ଜଣେ ଟେଲର ତାଙ୍କ ଗାଁର ନାମକୁ ବଦଳାଇଥିଲେ, ଯାହାଫଳରେ ଲୋକମାନେ ସେହି ଅଜବ ନାମ ହେତୁ ସେଠାକୁ ଆସିଲେ ଏବଂ ଗାଁଟି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା।ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ତସମାନିଆରେ ‘ନୋ ହୋୟାର ଏଲିସ୍’ ନାମକ ଏକ ଛୋଟ ସହର ଅଛି। ଇଂରାଜୀରେ ଏହି ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ‘ଅନ୍ୟ କେଉଁଠାରେ’ ହେବ। ଏଠାରେ କେବଳ ୪୯ ଜଣ ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି।ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦ ‘kill’ ଅର୍ଥ କାହାକୁ ମାରିବା, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡର କେହି ଜଣେ (କିଲ, ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ) କୁହନ୍ତି – “ମୁଁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଯାଉଛି” (I am going to Kill) ତେବେ କେହି ଭାବିବେ ନାହିଁ ଯେ ସେ କାହାକୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ବରଂ ସେ କିଲ ଗାଁ ବିଷୟରେ କହୁଛି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଗାଁକୁ କିଲବାର୍ରିମିଣ୍ଡନ୍ କୁହାଯାଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପରେ କିଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛୋଟ କରାଯାଇଥିଲା।ସମସ୍ତେ ଭାବନ୍ତି ସ୍ୱର୍ଗ ଏବଂ ନର୍କ କିପରି ହୋଇଥାଏ।

ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ କାଶ୍ମୀର କିମ୍ବା ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଯାଆନ୍ତି, ସେମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱର୍ଗ ଏହିପରି ହେବ, କିନ୍ତୁ ନର୍କର ବାସ୍ତବତା କ’ଣ ହେବ ତାହା କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ପୃଥିବୀରେ ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯାହା ନର୍କ ଅଟେ। ଭୟଭୀତ ହେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, ଏହି ସ୍ଥାନର ନାମ ହେଉଛି ନର୍କ ଯାହା ନରୱେରେ ଅଛି (Hell, Norway)। ଏହା ଏକ ଅତ୍ୟଧିକ ଶୀତଳ ଅଞ୍ଚଳ, ଏହା ବର୍ଷର ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ପାଇଁ ବରଫାବୃତ ରହିଥାଏ।ମିଡେଲଫାର୍ଟ ଏହି ସ୍ଥାନର ନାମ ଶୁଣିବା ପରେ, ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବୁଝୁଥିବେ ଯେ ଏହା କାହିଁକି ଅଦ୍ଭୁତ ଅଟେ। ଡେନମାର୍କର ଏହି ସ୍ଥାନ (ମିଡେଲଫାର୍ଟ, ଡେନମାର୍କ) ଶିକାରୀମାନେ ତିମି ଧରିବା ପାଇଁ ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ଧରି ଏଠାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି । ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ଟିମି ଧରିବା ନିଷେଧ କରାଯାଇଥିଲା।

ଆମେରିକାର ଓହିଓରେ, ପି ପି ଟାଉନସିପ୍ ନାମକ ଏକ କ୍ଷେତ୍ର ଅଛି।ପି ପି ନଦୀ ନାମରେ ଏହାର ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି। ଯଦି ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ବିଷୟରେ ଅନୁମାନ କରି ପରି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ pee ର ଅର୍ଥ ପରିସ୍ରା କରିବା।ଇଂଲଣ୍ଡର ସସେକ୍ସରେ ‘titty hill ‘ ନାମକ ଏକ ପାହାଡ ଅଛି। ଏଠାକୁ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ସମୟରେ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି। ମହିଳା ସ୍ତନକୁ ଇଂରାଜୀରେ ଟିଟି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ।ଶେଷରେ ସବୁଠାରୁ ବିଚିତ୍ର ନାମ, ଯାହା ଆପଣ ବୋଧହୁଏ ଏହାର ଅର୍ଥ ଜାଣିଥିବେ। ଫ୍ରାନ୍ସର ଏହି ଛୋଟ ସହରର ନାମ Anus (ଅନୁସ୍, ଫ୍ରାନ୍ସ) ବହୁତ ଅଦ୍ଭୁତ ଅଟେ। ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ କେବଳ ଫଟୋ ଉଠାଇବାକୁ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି ।