ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ କୁକୁର ପୋଷିବାକୁ ଭଲ ପାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ନିଜ ପୋଷା ଜନ୍ତୁଙ୍କୁ ବେଶ ଭଲପାନ୍ତି। କେହି କେହି ପୋଷା କୁକର ହେଉ କି ବିଲେଇ ତାଙ୍କୁ ଟିକିଏ ଅଧିକ ଭଲ ପାଇଥାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁ କିଛି କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଗୁଜୁରାଟର ଏକ ଗାଁରେ କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଭିନ୍ନ କାହାଣୀ ରହିଛି। ଗୁଜୁରାଟର ବନାସକାଣ୍ଠ ଜିଲ୍ଲାର ପାଲନପୁର ତାଲୁକର କୁଶକାଲ ଗାଁର ଲୋକମାନଙ୍କର ବିଲେଇ କୁକୁରମାନଙ୍କ ସହ ଏକ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା ରହିଛି । ଯାହାକି ଏହି ବୁଲା ଜୀବଙ୍କୁ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ‘କୋଟିପତି’ କରେ।

କୁକୁରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆରା ପଦକ୍ଷେପ:

ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ତାଙ୍କ ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନେ ଗାଁର ବୁଲା କୁକୁରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିଶେଷକରି ବିଲେଇ କୁକୁରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦ ଏକର ଚାଷ ଜମି ରଖିଛନ୍ତି ବୁଲା କୁକୁରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଥିବା ଏହି ଜମିର ଆନୁମାନିକ ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହେବ। ଜମିଟି ବୈଷୟିକ ଭାବରେ କୁକୁରମାନଙ୍କ ନାମରେ ନଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଜମିରୁ ସମସ୍ତ ଆୟ କୁକୁରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥାଏ। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଗ୍ରାମବାସୀ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୋଟିଏ ବି କୁକୁର ଖାଲି ପେଟରେ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ ୧୫୦ କୁକୁର ଅଛନ୍ତି, ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଲଡୁ ପରି ମିଠା ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଏ।ଗାଁର ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୭୦୦, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଚୌଧୁରୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର। ଏଠାରେ କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ହାଲୁଆ ଏବଂ ଲଡ ପରି ମିଠା ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଏ । ଗାଁର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାର ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ୧୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ବାଜରା ରୋଟି ତିଆରି କରନ୍ତି।

କୁକୁରମାନଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ ଜମିର ଆୟ :

ଗ୍ରାମବାସୀ କୁହନ୍ତି ଯେ, “ସ୍ୱାଧୀନତା ପୂର୍ବରୁ ପଲାନପୁର ନବାବଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିଲା ଏହି ଗାଁ ଏବଂ ଶାସକ ଜମିର କିଛି ଅଂଶ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଭାବିଥିଲେ ଯେ ମଣିଷ ନିଜର ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରି ନିଜ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଡ କରିପାରେ କିନ୍ତୁ ବୁଲା କୁକୁରମାନେ କଣ କରିବେ। ତେଣୁ କୁକୁରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦ ଟି ବଡ କୃଷି ଜମି ଦେଇଥିଲେ। ସେହି ଦିନଠାରୁ ଏହି ଜମିରୁ ହେଉଥିବା ଆୟ ବୁଲା କୁକୁରମାନଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଇଛି। ଜାତି ନିର୍ବିଶେଷରେ ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ମହାନ ପରମ୍ପରାକୁ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି। “

ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯାଏ:-

ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ବୁଲା କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରାଯାଏ। ଗାଁର ପଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ପରିବେଷଣ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବାସନ କିଣାଯାଇଛି | ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗ୍ରାମବାସୀ କହିଛନ୍ତି, “ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମବାସୀ ଶୁନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ଭ୍ରମଣକାରୀ କୁକୁରମାନେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଲେ। ଏହି ଦୁନିଆକୁ ଅଧିକ ପଶୁ ଅନୁକୂଳ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାର ଆମର ପ୍ରୟାସରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି। “