ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଆଜିକା ମହଙ୍ଗା ଦୁନିଆରେ ଲୁଣରୁ ଔଷଧ ସବୁର ମୂଲ୍ୟ ଆକାଶ ଛୁଆଁ। ଆଜିକା ସମୟରେ ପାଣିବି ମାଗଣାରେ ମିଳୁନି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଭାରତରେ ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଦୁଗ୍ଧକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଗଣା ପାଆନ୍ତି।ଏଠାରେ ଦୁଗ୍ଧ ବିକ୍ରି ହୁଏ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ କାହାଠାରୁ କ୍ଷୀର ନେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ତାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଗଣା ପାଇବେ। ଏହା ଶୁଣି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଚକିତ ହେଉଥିବେ କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ୍ୟ।

ଆମେ କହୁଛୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ହିଙ୍ଗୋଲି ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଗାଁ ଅଛି ଯାହାର ନାମ ଗାୱଲି । ଏଠାରେ କ୍ଷୀର ସହ କ୍ଷୀରରୁ ନିର୍ମିତ ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଗଣା ଦିଆଯାଏ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି କ୍ଷୀରର କୌଣସି ବ୍ୟବସାୟ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଏଥିରୁ ନିର୍ମିତ କୌଣସି ଦ୍ରବ୍ୟ ବିକ୍ରି ହୁଏ ନାହିଁ। ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଥିବ ନିଶ୍ଚୟ ଯେ, ଆଜିର ଯୁଗରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ପାଣିର ବ୍ୟବସାୟ କରନ୍ତି, ସେଠାରେ କ୍ଷୀର, ଦହି ଏବଂ ଆମ୍ବ ବିନା ମୂଲ୍ୟରେ କାହିଁକି ମିଳୁଛି।

କାହିଁକି କ୍ଷୀର, ଦହି ଏବଂ ଲହୁଣୀ ମାଗଣାରେ ମିଳେ:-

ବାସ୍ତବରେ, ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ନିଜକୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ବଂଶଜ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି, ତେଣୁ ସେମାନେ କ୍ଷୀର ବିକ୍ରି କରିବା ପାପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି। ଏହି ଗାଁକୁ ଗାଈର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍ଥାନ ବୋଲି କୁହାଯାଏ, ଏଠାରେ ରହୁଥିବା କୌଣସି ପରିବାର ଗାଈ କ୍ଷୀର ବିକ୍ରୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏଠାକାର ଲୋକମାନେ କ୍ଷୀର ସହ ଦୁଗ୍ଧରେ ତିଆରି ସମସ୍ତ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଅଭାବୀ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଣ୍ଟନ କରନ୍ତି। ଏଠାକାର ଲୋକମାନେ ଶୁଦ୍ଧ କ୍ଷୀର ପାଇଥାନ୍ତି। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସବୁ ବୟସର ଲୋକମାନେ ଏଠାରେ ସୁସ୍ଥ ଅଟନ୍ତି।ଏହି ଗାଁର ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ, ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ କହିଥିଲେ ଯେ କ୍ଷୀର କାରବାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ସେହି ଦିନଠାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି କଥା ପଥରର ଗାର ହୋଇ ରହିଆସିଛି ଏବଂ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ପାଳନ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଏଠାରେ ଦୁଗ୍ଧ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ କେହି ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ।ଗ୍ରାମବାସୀ କୁହନ୍ତି ଯେ, ଆମେ କ୍ଷୀର ଏବଂ ସେଥିରୁ ତିଆରି ଜିନିଷ ମିଳିମିଶି ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ କରିଥାଉ। ଯିଏ ଏଗୁଡ଼ିକ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ଶୁଦ୍ଧ କ୍ଷୀର ପିଇବା କାରଣରୁ ଗାଁର ଲୋକମାନେ ବହୁତ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି। ଏବଂ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଏହି ନିଆରା ପ୍ରୟାସ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କ ମୁହଁରେ ହସ ଫୁଟେଇ ପାରିଛି।