ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଏକ ଅଦ୍ଭୂତ ଗାଁ ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଶୋଇବା ପରେ ମାସ ମାସ ଧରି ଉଠନ୍ତି ନାହିଁ। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଅନେକ ରହସ୍ୟର ଉତ୍ତର ଖୋଜିବାରେ ସଫଳ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି। ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ଗାଁ କାଜାଖସ୍ତାନରେ ରହିଛି। ଏଠାରେ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ଦିନ ଶୋଇ ରହିଥାନ୍ତି। ସମସ୍ତେ କୁହନ୍ତି ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ସହ ରହିଛି। ଉତ୍ତର କାଜାଖସ୍ତାନର କାଲାଚି ଗାଁର ଲୋକମାନେ ରହସ୍ୟମୟ ଭାବରେ ଶୋଇବା ରୋଗରେ ପୀଡିତ। ଯେତେବେଳେ ଏହି ଲୋକମାନେ ଥରେ ଶୋଇପଡନ୍ତି, ସେମାନେ ଅନେକ ଦିନ ଏବଂ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଠନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ, ବାହାରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ଏହି ସ୍ଥାନର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣାର ସମ୍ପର୍କୀୟ ବୋଲି ଡାକନ୍ତି।

ଅନେକ ଦିନ ଶୋଇବାର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ୨୦୧୦ ମସିହାରେ କାଲାଚି ଗ୍ରାମରୁ ଆସିଥିଲା। କିଛି ପିଲା ହଠାତ୍ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ିବା ସମୟରେ ଶୋଇପଡିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲା। ସେବେଠାରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ଗାଁ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି।ଯଦିଓ ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଡାକ୍ତର ଏହି ରୋଗ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ଏହାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଜାଣିପାରି ନାହାଁନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ କେତେକ ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଦୂଷିତ ଜଳ ଯୋଗୁଁ ଏହି ସବୁ ଘଟୁଛି। ରହସ୍ୟମୟ ଶୋଇବାର କାରଣ ହେତୁ ଏହି ଗାଁକୁ ସ୍ଲିପି ହୋଲ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଏଠାରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୬୦୦ ଏବଂ ଗାଁର ପ୍ରାୟ ୧୪% ଲୋକ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ।

ଏହି ଗାଁର ଲୋକମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଯେଉଁମାନେ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ସେମାନେ ଶୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି। ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ଲୋକମାନେ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଶୋଇଥିବାର ଦେଖାଯାଏ, ଯେପରିକି ବଜାର, ବିଦ୍ୟାଳୟ, ରାସ୍ତା, ପାର୍କ। ଏବଂ ସେମାନେ ଅନେକ ଦିନ ଧରି ଶୋଇଥା’ନ୍ତି ।କାଜାଖସ୍ତାନର ଏହି ଗାଁ ଏକ ବନ୍ଦ ୟୁରାନିୟମ୍ ଖଣି ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଯେଉଁଥିରୁ ବିଷାକ୍ତ ବିକିରଣ ଘଟୁଛି ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ମତରେ, ବୋଧହୁଏ ଏହି ଖଣି ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ଏପରି ଅଜବ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଗାଁରେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣର ବିକିରଣ ନାହିଁ। ଏଥି ସହିତ, ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ବିକିରଣକୁ ଦାୟୀ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଶୋଇବା ସହ ବାନ୍ତି, ପଛକଥା ଭୁଲିଯିବା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ। ତେବେ ବାହାର ଲୋକମାନେ ଏହି ଗାଁର ଲୋକ କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ବଂଶଜ ହୋଇଥିବାରୁ ଏଭଳି ସୋଇଥିବାର କୁହନ୍ତି। ତେବେ ପ୍ରକୃତ କାରଣ କଣ ତାହା ଜଣା ପଡିନାହିଁ।