ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାରେ ଚାକିରି କରିବାକୁ ହେଲେ ଅନେକ ଆହ୍ବାନର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟକର ବିଷୟ ହେଉଛି ଛୁଟି ନେବା । ଯଦି କୌଣସି କର୍ମଚାରୀ ଛୁଟି ନେଇଥା’ନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କର ଦରମା କଟାଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏପରି ଏକ କମ୍ପାନୀ ଅଛି ଯାହାକି ଏହାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନିଏ। ଭାରତୀୟ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀ ମେଶୋ (meesho)ଏହାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଭଲ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନୀତି ଆପଣାଇଛି। ଉତ୍ତମ ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏହି କମ୍ପାନୀ ତାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କାମରୁ ବିରତି ଦେବା ସହ ଛୁଟିରେ ପଠାଉଛି।

କମ୍ପାନୀ ଏହାର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୧୧ ଦିନ ଛୁଟି ଦେଇ ସେମାନଙ୍କ ମନ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରତି ପୁନଃ ସେଟ୍ ଏବଂ ରିଚାର୍ଜ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଉଛି। ତେବେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ସେମାନଙ୍କ ବେତନ କଟାଯିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ମାଲିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କଠାରୁ କଲ୍ ପାଇବେ ନାହିଁ।ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀ ମେଶୋ ଏହାର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ମାନସିକ ଭାବେ ଚାର୍ଜ କରିବା ଏବଂ ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଏହି ଛୁଟି ଦେଉଛି। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଛୁଟି ୨୨ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୨ ରୁ ନଭେମ୍ବର ୧, ୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଆଜିକାଲି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅଧିକ ଚାପ ଏବଂ କାମ ରହିଛି। ତେଣୁ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଶୀର୍ଷରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଏପରି ଉପାୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବା ଦରକାର।

ଅନଲାଇନ୍ ଫ୍ୟାଶନ୍ ଷ୍ଟୋର୍‌ ମେଶୋ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସଞ୍ଜୀବ ବର୍ଣ୍ଣୱାଲ୍ ଟ୍ୱିଟରରେ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଉତ୍ସବର ଋତୁ ପରେ କମ୍ପାନୀ ଏହାର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ୧୧ ଦିନ ବିରତି ଦେଉଛି। ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ଏକ ଉତ୍ତମ ଜୀବନ ବିତାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ଚାପରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିରତି ସମୟରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଯାହା ଚାହାଁବେ ତାହା କରିପାରିବେ। ଯଦି ସେମାନେ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ନିକଟ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ସମୟ ବିତାନ୍ତୁ କିମ୍ବା କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ବୁଲିବାକୁ ଯାଆନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁ ଯେ, ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ ଯେ ଏହି କମ୍ପାନୀ ନିଜ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ କାମରୁ ବିରତି ଦେଉଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ନୀତି ଆପଣେଇଥିଲେ। କମ୍ପାନୀ ପୂର୍ବରୁ ସୀମାହୀନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ର ମଡେଲ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କମ୍ପାନୀ ଲିଙ୍ଗ ନିରପେକ୍ଷ ପିତୃମାତୃତ୍ଵ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା।