ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ:ଆମ ଚାରିପାଖରେ ଏପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଛି, ଯାହାକୁ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ଦେଖୁ, ବ୍ୟବହାର କରୁ। କେବେ କେବେ କେତେକ ଜିନିଷ ଆମକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ସେ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହୁଏ। ଯେପରି ଇମୋଜି ରଙ୍ଗ କାହିଁକି ହଳଦିଆ ହୋଇଥାଏ, କଲମ କ୍ୟାପ୍ ଉପରେ ଏକ ଛୋଟ କଣା କାହିଁକି ରହିଥାଏ? ବେଳେବେଳେ ଆମେ ଏହି ଛିଦ୍ର ଭିତର ଦେଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁ, ବେଳେବେଳେ ଆମେ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ସିଟି ବଜାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଉ, କିନ୍ତୁ ଏହି କଣାଟି କେବଳ କଣ ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ଥାଏ ନା ଏହା ପଛରେ ଅନ୍ୟ କିଛି କାରଣ ଅଛି?

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଦେଖିଛୁ ଯେ ଅଧିକାଂଶ ବଲ୍ ପେନ୍ କ୍ୟାପ୍ ଗୁଡିକରେ ଏକ ଛୋଟ ଛିଦ୍ର ରହିଥାଏ। ଏହାକୁ ଦେଖିବା ପରେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହା ଏକ ଡିଜାଇନ୍ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ପଛରେ ନିଜସ୍ୱ କାରଣ ରହିଛି। କୁହାଯାଇଛି ଯେ କଲମର କ୍ୟାପରେ ଥିବା ଛୋଟ କଣା ଜୀବନ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ଜଡିତ। ଏହାର ଇଙ୍କି କିମ୍ବା କଲମ ସହ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କଲମ ଖୋଳାରେ ଏଭଳି ଛିଦ୍ର ତିଆରି କରାଯାଇଛି। କଲମର କ୍ୟାପରେ ନିର୍ମିତ ଛୋଟ କଣା ଦେଇ ବାୟୁ ଯାଇପାରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି କେହି ଏହାକୁ ଭୁଲରେ ଗିଳିଦିଏ, ତେବେ ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ଗଳା ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଅମ୍ଳଜାନ ପାଇବେ ଏବଂ ଗଳା ଅବରୋଧ ହେବ ନାହିଁ। ଜଣେ ୟୁଟୁବର ଏହି ଜିନିଷକୁ ଏକ ଚିତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି।

ଯଦିଓ ଅଦ୍ୟାବଧି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କଲମର ଖୋଲା ଗିଳିଥିବାର କୌଣସି ଗୁରୁତର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ କଲମର ନିର୍ମାତାମାନେ ସର୍ବଦା ଏହି ଭୟର ଯତ୍ନ ନେଉଥିଲେ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଖୋଳାରେ କଣା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ । ଏହାସହ ଏହି କ୍ୟାପ୍ କଲମରେ ରହିଥିବା ଏହି ଛୋଟ ଛିଦ୍ର କଲମ ମୁନରେ ଲାଗିଥିବା ସିହାଇକୁ ଶୁଖାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହା ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଟିକେ କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ । କେହି କେହି ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଇଙ୍କିର ଆୟୁକୁ ଛୋଟ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏହା କରନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଲୋକମାନେ ବାରମ୍ବାର କଲମ କିଣିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ। କିନ୍ତୁ, ବାସ୍ତବରେ ଏହା ସେପରି ନୁହେଁ । କ୍ୟାପ୍ ଖୋଲିବା ଏବଂ ବନ୍ଦ କରିବା ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଛିଦ୍ର ଚାପକୁ ସମାନ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ।