ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ଯଦି ଆମକୁ କେହି କଟୁ କଥା କୁହେ ବା କିଛି କଷ୍ଟ ହୁଏ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଆପେ ଆପେ ଝରିଯାଏ। କିନ୍ତୁ ନବଜାତ ଶିଶୁମାନେ ଯେତେ କାନ୍ଦନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି, ସେମାନଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଝରି ନଥାଏ। ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି କି ନବଜାତ ଶିଶୁମାନଙ୍କର ଲୁହ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ? ଆଜି ଆମେ ଏହା ପଛରେ ଥିବା ରୋଚକ କାରଣ ବିଷୟରେ ଜଣାଉଛୁ।

ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନୂଆ ଦୁନିଆ ଏବଂ ଅଲଗା ପରିବେଶକୁ ଆସିବା ପରେ ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ଚକିତ ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ କାନ୍ଦିବା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଏତେ କାନ୍ଦିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ବାହାରେ ନାହିଁ। କାଲିଫର୍ନିଆ ୟୁନିଭରସିଟିର ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡେଭିସଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଭାବପ୍ରବଣତାର ଶିଖରରେ ଥାଉ, ସେତେବେଳେ ସେହି ଟେନସନ୍ ଆଖିରେ ଲୁହ ଆଣିଥାଏ, ଯାହା ପ୍ରକୃତରେ ଆଖିକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ। ଏହା ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ଚିନ୍ତାରୁ କିଛି ଆରାମ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ। ତୁରନ୍ତ ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲୁହ ଆଣୁଥିବା ଟିୟର ଟକଟସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବିକଶିତ ହୋଇନଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ବହୁତ କାନ୍ଦନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆଖିରୁ ଲୁହ ବାହାରେ ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କ ଆଖିରେ କେବଳ ଏତେ ପରିମାଣର ଜଳ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନଙ୍କ ଆଖି ଓଦା ହୁଏ ସତ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ଗାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୁହ ପହଞ୍ଚି ପାରେନି।

ଲୁହ ବୋହିବା କେବେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ? ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହେବାର ୩-୪ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଟିୟର ଡକ୍ଟ ବିକଶିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ସେମାନେ ଭାବପ୍ରବଣତା ହେଲେ ଲୁହ ଗାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଆଖିରେ ଲୁହ ପରି, ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କର ଚର୍ମରେ ଝାଳ ମଧ୍ୟ ହୁଏ ନାହିଁ। ସମାନ କାରଣ ଏଥି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଦାୟୀ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କର ଝାଲ ଗ୍ରନ୍ଥିଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିନଥାଏ, ଗରମ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଦେହରୁ ଝାଳ ନୁହେଁ ନାହିଁ। ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ପିଲାମାନଙ୍କ କପାଳରେ ଏବଂ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ହାତ ଏବଂ ପାଦରେ ଝାଳ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ।