ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ହିମାଳୟ ପର୍ବତ ମାଳା ଆମ ଦେଶର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଆମ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ। ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦେଖିବାର ଇଚ୍ଛା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପର୍ବତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିଖରଗୁଡିକ କେବଳ ବିପଜ୍ଜନକ ଟ୍ରେକିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଖିହେବ। ଯଦି କେହି ସେଗୁଡିକ ବିମାନରେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ କାରଣ କୌଣସି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ହିମାଳୟ ଉପରେ ଦେଇ ଉଡ଼ନ୍ତି ନାହିଁ। ଆଜି ଆମେ ଏହା ପଛରେ ଥିବା କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ କାରଣ କହିବୁ।

ହିମାଳୟ ପାର୍ବତ୍ୟ ସୀମାକୁ ଯେତେ ପବିତ୍ର ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ସେତେ ସୁନ୍ଦର। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଲୋକମାନେ ସେହି ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ବିମାନ ଭିତରୁ ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇନଥାନ୍ତି। କାରଣ ହିମାଳୟ ଉପରେ କୌଣସି ବିମାନ ଉଡ଼ିବାକୁ ଦିଆଯାଇନଥାଏ। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଉଠିଥାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ବିମାନ ଏତେ ଉଚ୍ଚରେ ଉଡିଯାଏ, ତେବେ ଏହା କାହିଁକି ହିମାଳୟର ଶିଖର ଦେଇ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ?

ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ ହିମାଳୟ ପର୍ବତଗୁଡିକ ବହୁତ ଉଚ୍ଚ ରହିଥାଏ। ଏହାର ଶିଖରଗୁଡିକ ୨୩ ହଜାର ଫୁଟ ଏବଂ ତାଠୁ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚ, ଯାହା ଷ୍ଟ୍ରାଟୋସସ୍ଫିୟର୍ କୁ ସ୍ପର୍ଶ କରେ। ଏଠାରେ ବାୟୁ ବହୁତ ପତଳା ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର କମିଯାଏ। ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ ୩୦-୩୫ ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଉଡ଼ନ୍ତି, ତେଣୁ ହିମାଳୟର ଉଚ୍ଚତାରେ ଉଡ଼ିବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ। ଜରୁରୀକାଳୀନ ସମୟରେ ବିମାନରେ ୨୦-୨୫ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଛି ଏବଂ ବିମାନଟି ୮-୧୦ ହଜାର ଫୁଟକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ପାଇଁ ସେହି ସମୟରେ ଅଛି। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ବିମାନ ଏତେ କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଓହ୍ଲାଇ ପାରିବ ନାହିଁ, ଯାହା ଉଡ଼ାଣକୁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କରିଦେବ।

ହିମାଳୟ ପର୍ବତର ଶିଖରରେ ପାଗ ଏତେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଦଳି ଥାଏଯେ, ବିମାନଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ଭାଳିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଯିବ । ବାୟୁ ଚାପ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇ ପରେ ଏବଂ ପାର୍ବତ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ନାଭିଗେସନ୍ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ । ଯଦି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜେ, ବାୟୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ଆଞ୍ଚଳରେ ବିମାନ ବନ୍ଦର ନାହିଁ, ଯେଉଁଠାରେ ଜରୁରୀ ଅବତରଣ ହୋଇପାରିବ। ଏହି କାରଣରୁ ହିମାଳୟ ପର୍ବତର ଉଚ୍ଚ ଶିଖର ଦେଇ କୌଣସି ବ୍ୟବସାୟିକ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଭରନ୍ତୁ ନାହିଁ , ଯଦିଓ ଏହା ବଦଳରେ ବହୁ ଦୂର ରାସ୍ତା ଦେଇ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ।