ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ବିଶ୍ୱରେ ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଛୋଟବଡ ଦେଶ ରହିଛି। ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦେଶ ବିଷୟରେ ଶୁଣିଥିବେ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଦେଶ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ତାହା ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଦେଶ। ଏହି ଦେଶ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜିନିଷ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ବାହାର ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ। ସେଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜାଣି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ। ଜନସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ଦେଶକୁ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଦେଶ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବାସ୍ତବରେ, ଆମେ ଆମେରିକାର ନୱାଦ ରାଜ୍ୟ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ଦେଶ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ। ଯାହା ମୋଲୋସିଆ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିଜେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ବୁଲାଇଥାନ୍ତି:

କେବଳ ଆକାର ନୁହେଁ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମଧ୍ୟ ମୋଲୋସିଆ ଏକ ଛୋଟ ଦେଶ । ଏହି ଦେଶ ବିଷୟରେ ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, କାରଣ ଏହି ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିଜେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମାର୍ଗଦର୍ଶକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ଏହି ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୩୩। ଆହୁରି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଏହି ୩୩ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କର ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଭାରତରେ ଏପରି ଅନେକ ପରିବାର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରରେ ଏହାଠୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଦେଶ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାର ପ୍ରାୟ ୪୦ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିଛି। ଯଦିଓ ଅନେକ ଦେଶର ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ମୋଲୋସିଆକୁ ଗୋଟିଏ ଦେଶର ମାନ୍ୟତା ଦେଇନାହାଁନ୍ତି।

୧୯୭୭ ରେ ଏହି ଦେଶ ଅଲଗା ହୋଇଥିଲା:

ଏହି ଦେଶଟି ୨୬ ମଇ ୧୯୭୭ ରେ ଅଲଗା ହୋଇଥିଲା। ତା’ପରେ କେଭିନ ବାଗ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ଜେମ୍ସ ସ୍ପେଲମ୍ୟାନଙ୍କ ସହ ଏହି ଦେଶକୁ ଅଲଗା କରିଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ, କିଛି ଦିନ ପରେ ଜେମ୍ସ ଏହି ସ୍ଥାନ ଛାଡି ୟୁରୋପ ପଳାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆରମ୍ଭରେ, ଏହି ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିବା କେଭିନ ନିଜକୁ ଦେଶର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। କେଭିନଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏହି ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ହେବାର ମାନ୍ୟତା ପାଇଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ ନାଗରିକ କେଭିନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଅଟନ୍ତି। ଏହି ଦେଶର ନିଜସ୍ୱ ନିୟମ ଏବଂ ଭାଲୋରା ନାମକ ଏକ ମୁଦ୍ରା ପ୍ରଚଳିତ ହେଉଛି।

ଅନେକ ଦେଶରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି:

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏହି ଦେଶ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଏବଂ ବୁଲିବା ପାଇଁ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ପରି ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟରେ ଷ୍ଟାମ୍ପ୍ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ମୁଦ୍ରା ବିନିମୟ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ସ୍ଥାନଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁନ୍ଦର ମଧ୍ୟ।