ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଦୁଇଟି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ୍ ଥିବା କଥା କେବେ ଭାବୁଛନ୍ତି କି? ନିହାତି ଏଭଳି ଭାବି ନଥିବେ ବା ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଦୁଇଟି ଷ୍ଟେସନ୍ କିପରି ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କହିବେ। କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇରେ ଏହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ସତ୍ୟ ଭାବେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅହମ୍ମଦନଗରରେ ଶ୍ରୀରାମପୁର ଏବଂ ବେଲାପୁର ନାମରେ ଦୁଇଟି ଷ୍ଟେସନ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଟ୍ରାକ ବିପରୀତ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ଦୁଇଟି ଷ୍ଟେସନ। ଗୋଟିଏ ଟ୍ରକରେ ଦୁଇ ଷ୍ଟେସନର ଯାତ୍ରୀ ଚଳାଚଳ କରନ୍ତି। ହଁ, ପ୍ରାୟତଃ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଏକ ଷ୍ଟେସନକୁ ଯାଉ, ସମସ୍ତ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏବଂ ଷ୍ଟେସନ ଗୋଟିଏ ବା ସମାନ ନାମର ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅହମ୍ମଦନଗରରେ ଅନେକ ଥର ଲୋକମାନେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ପଡ଼ନ୍ତି।

ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଦୁଇଟି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ୍ :

ଯେହେତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ରେଳ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଚତୁର୍ଥ ବୃହତ୍ତମ ରେଳ ନେଟୱାର୍କ। ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦାବି ହେଉଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ଟ୍ରେନରେ ଦୈନିକ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାଠୁ ଅଧିକ। ତେବେ କହି ରଖୁ ଯେ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅହମ୍ମଦନଗରର ଏକ ଷ୍ଟେସନ୍ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ଟିକେଟ୍ ନେବା ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଟ୍ରେନ୍ କେଉଁ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଆସିବ ତାହା ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିବାକୁ ପଡ଼େ, କାରଣ ଶ୍ରୀରାମପୁର ଏବଂ ବେଲାପୁର ଷ୍ଟେସନ ସମାନ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। କେବଳ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେଉଛି ଏହି ଦୁଇଟି ଷ୍ଟେସନ ଟ୍ରାକର ବିପରୀତ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରହିଛି।

ଦୁଇ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟେସନ:

ଯେତେବେଳେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଷ୍ଟେସନରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି, ଘଟଣା କଣ ବୁଝିବାକୁ ସେମାନଙ୍କୁ କିଛି ସମୟ ଲାଗେ। ଏପରି ଅନେକ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ ଜାଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ। ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଏକ ଷ୍ଟେସନ୍ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ସୀମା ଯୋଗ ଦେଇଥାଏ। ଷ୍ଟେସନର ଅଧା ଗୁଜୁରାଟରେ ଏବଂ ଅଧା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଅଛି। ନବପୁର ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସୀମାରେ ଅଛି। ଦୁଇଟି ରାଜ୍ୟରେ ବିଭକ୍ତ ଏହି ଅନନ୍ୟ ନାଭାପୁର ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ରେଳ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଚାରୋଟି ଭିନ୍ନ ଭାଷାରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଏଠାରେ ହିନ୍ଦୀ, ଇଂରାଜୀ, ଗୁଜରାଟୀ ଏବଂ ମରାଠୀରେ ଘୋଷଣା ହୁଏ।