ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ଆମେରିକାରୁ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଘରୁ ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଅସରପା ଏବଂ ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଜୀବ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଏହି ୫୧ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା, ଜଣେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ଘରେ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ରଖିଥିବାର ପୋଲିସ ସେତେବେଳେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ରୋଗୀ ଭୁଲରେ ତାଙ୍କ ଘରେ ଅଗ୍ନି ଆଲାର୍ମ ଲଗାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ଗାଡି ଘର ବାହାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଏହି ମହିଳା ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଘରେ କିଛି ରୋଗୀଙ୍କୁ ଭେଟୁଥିଲେ। ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରେ ୧୧୮ ଟି ଠେକୁଆ, ୧୫୯ ପକ୍ଷୀ, ସାତ କଇଁଛ, ତିନୋଟି ସାପ ଏବଂ ୧୫ ବିଲେଇ ସମେତ ୧ ଲକ୍ଷ ଅସରପା ରଖିଥିଲେ। ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘରେ ବାୟୁ ଏତେ କ୍ଷତିକାରକ ଥିଲା ଯେ କେହି ଅଧିକ ସମୟ ଭିତରେ ରହିପାରିବେ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ଏକ ହେଜ୍ ମ୍ୟାଟ୍ ସୁଟ୍ ପିନ୍ଧିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ।ସୁଫୋକ୍ କାଉଣ୍ଟି ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଜାଡେ ପେଣ୍ଟର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଭୟଙ୍କର ପରିବେଶ ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ କୌଣସି ପ୍ରାଣୀ କିମ୍ବା ମଣିଷକୁ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ଚଟାଣର ସବୁ ଆଡ଼େ ପରିସ୍ରା ଏବଂ ମଳ ପଡ଼ି ଥିବାର ସେ କହିଛନ୍ତି। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘରର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଖାତିର ନକରି ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀ ବଞ୍ଚିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ କରୀନ୍ କିଜ୍ ନାମକ ଏହି ମହିଳା ପଶୁମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ। ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଭଲ ପାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନେ ତାଙ୍କୁ ‘ ସ୍ନୋ ହ୍ୱାଇଟ’ ବୋଲି କହୁଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଜଣେ ବନ୍ଧୁ କହିଥିଲେ, ‘ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଏକ ପୋଷା ଜନ୍ତୁ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ହେଇଯାଇଛି ତେଣୁ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ସେ ଯାଇଥିଲା। କାରଣ ସେ ଚାହୁଁ ନଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ବାସହୀନ ହୁଅନ୍ତୁ। ’ୱାର୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ପଶୁ ନିର୍ଯାତକ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଘର ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରି ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ। ୱାର୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ କୌଣସି ପ୍ରାଣୀ ଅସୁସ୍ଥ କିମ୍ବା ଘରର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି, ସେତେବେଳେ ସେ ଭଲ ଭାବରେ ଯତ୍ନ ନେଉଥିଲେ।