ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରନ୍ତି। ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରନ୍ତି ସେତ ଆରାମରେ ଶୋଇଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଶୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି କାରଣରୁ ଶାନ୍ତିରେ ଶୋଇ ପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ଅନେକ ଲୋକ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରିବା କମ କରିବା ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସା ଖୋଜନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ସାଧାରଣତଃ ଭଲ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ, ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଶୋଇବା ବା ତାଙ୍କୁ ପାଖରେ ଶୁଆଇବା ପାଇଁ କେହି ରାଜି ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଅଛି। ଏଭଳି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରୀ ଚାକିରି ମିଳୁଛି।

ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ସେହି ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦରମା ବି ଦିଆଯିବ। ଆପଣ ହୁଏତ ଏହା ମିଛ ଭାବୁଥିବେ କିନ୍ତୁ ୟୁକେ ସରକାରଙ୍କ ପଖ୍ୟରୁ ଏହି ଅନନ୍ୟ ଚାକିରି ସୁଯୋଗ ରହିଛି। ବ୍ରିଟେନରେ ଏଭଳି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି। ରାତିରେ ଶୋଇଥିବା ସମୟରେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏଠାରେ ସରକାର ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରାୟ ପନ୍ଦର ହଜାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି । ବ୍ରିଟେନର କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପେନ୍ସନ୍ ବିଭାଗ ଭାବରେ ଏହି ରାଶି ଦିଆଯାଉଛି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ନିଦରେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି, ତେବେ ତୁମେ ମାସକୁ ପ୍ରାୟ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବ।

ବ୍ରିଟେନରେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରିବା ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହାକୁ ଶ୍ଲିପ ଆପ୍ନିଆ କୁହାଯାଏ। ବ୍ରିଟେନର ଅନେକ ଲୋକ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରନ୍ତି । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୨୨ ହଜାର ଲୋକ ଏହି ଯୋଜନାର ସୁଯୋଗ ନେଉଛନ୍ତି। ଯଦି ବ୍ରିଟେନରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କର ଏହି ରୋଗ ଅଛି, ତେବେ ସମସ୍ତେ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇପାରିବେ।ଯଦି କୌଣସି ବ୍ରିଟିଶ ବାସିନ୍ଦା ଯିଏ ନିଦରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ଦରମା ମିଳିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ଦାବି କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପ୍ରେସକ୍ରିପସନ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣ ତିନିମାସ ଧରି ଏହାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଏବଂ ଏହାର କାରଣରୁ କୌଣସି କାମ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅସମର୍ଥ। ଆପଣ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ନିଜକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ପୀଡିତଙ୍କୁ ଏକ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ, ଆପଣ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ଦେୟ ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ।