ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ଆଗାମୀ ଦଶନ୍ଧି ହେଉଛି ସ୍ପେସ୍ ରେସ୍ ର। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ଦେଶ ମହାକାଶକୁ ଅନେକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ମିଶନ ପଠାଉଛନ୍ତି। ମହାକାଶ ଦୌଡ଼ରେ ଆଗକୁ ଆସିବାକୁ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ମହାକାଶକୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ମିଶନ୍ ପଠାଉଛି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଚାଇନାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନିକଟରେ ଏକ ନୂତନ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଏକ ନୂତନ ଖଣିଜ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି।ଏଭଳି ଆବିଷ୍କାର କରିବାରେ ଚୀନ ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ଦେଶ ହୋଇଛି। ଚୀନ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଚୀନ୍ ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରାଧିକରଣର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋଙ୍ଗ ବାଟୋଙ୍ଗ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଆବିଷ୍କୃତ କରିଥିବା ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥର ନାମ ହେଉଛି ଚାଞ୍ଜେସାଇଟ୍-ୱାଇ(Changesite-Y)।

ଏହି ପଥରଗୁଡ଼ିକ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ଆଗ୍ନେୟଗିରି ମାଧ୍ୟମରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ, ଯାହାକୁ ବେସାଲ୍ଟ କୁହାଯାଏ। ଏହାର କଣିକାଗୁଡ଼ିକରେ ମିଳୁଥିବା ସ୍ଫଟିକରେ ଚାଞ୍ଜେସାଇଟ୍-ୱାଇ ମିଳିଥାଏ।ଚାଞ୍ଜେସାଇଟ୍-ୱାଇ ହେଉଛି ଏକ ଫସଫେଟ୍ ମିନେରାଲ୍ ଯାହା ଚାଇନାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରୁ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଛି। ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ମୁଖପାତ୍ର କୁହାଯାଉଥିବା ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ, ବେଜିଂ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ୟୁରିଆନ୍ ଜିଓଲୋଜିର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ଆବିଷ୍କାର ପାଇଁ ଏକ୍ସ-ରେ ବିବର୍ତ୍ତନ ପରି ଉଚ୍ଚ କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି। ଏହି କୌଶଳ ମାଧ୍ୟମରେ, ପ୍ରାୟ ୧୦ ମାଇକ୍ରନ୍ ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧ ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ସ୍ଫଟିକ୍ କଣିକା ବାହାର କରାଯାଇ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ଚୀନ୍ ଏହା କରିବାରେ ତୃତୀୟ ଦେଶ ହୋଇଛି।ଚନ୍ଦ୍ରରେ ମିଳିଥିବା ଏହି ନୂତନ ଖଣିଜକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମିନେରାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ (ଆଇଏମ୍ଏ) ନୂତନ ମିନେରାଲ୍ସ, ନାମକରଣ ଏବଂ ବର୍ଗୀକରଣ ଆୟୋଗ (CNMNC) ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ନାମକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି।

ଏହା ଚନ୍ଦ୍ରରେ ମନୁଷ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ଷଷ୍ଠ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ। ଚୀନ୍ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ । ଚୀନ୍ ଏହାର ଚାଙ୍ଗ ଇ -୫ ମିଶନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଚନ୍ଦ୍ରରୁ ପୃଥିବୀକୁ ନମୁନା ଆଣିଥିଲା ​​ଯାହାର ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୧୭୩୧ ଗ୍ରାମ ଥିଲା।ଚନ୍ଦ୍ରରୁ ଆଣିଥିବା ନମୁନା ଉପରେ ଗବେଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଚାଇନିଜ୍ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ, ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକାଠି ଗବେଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହି ଆବିଷ୍କାର ଚନ୍ଦ୍ରର ଉତ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ବିବର୍ତ୍ତନକୁ ବୁଝିବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ଚନ୍ଦ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ରହସ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।