ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ନବରାତ୍ରୀ ଅବସରରେ ଦେବୀ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକ ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇଉଠିଛି । ଏଥି ସହିତ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପାଇଁ ମଣ୍ଡପ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ସଜ ହୋଇ ବେଶ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦିଶୁଛି। ତେବେ କୋଲକାତାରେ ଏପରି ଏକ କାଳୀ ମନ୍ଦିର ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ମା’ଙ୍କୁ ଫଳ କିମ୍ବା ମିଠା ନୁହେଁ ବରଂ ନୁଡୁଲ୍ସ ଭୋଗ ଲାଗିଥାଏ । ଏହି ମନ୍ଦିର ଚୀନର ଲୋକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ କାଳୀ ମାତା କ୍ରୋଧର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ କୋଲକାତାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି କାଳୀ ମନ୍ଦିରକୁ ଉଦାରତାର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଚାଇନିଜମାନେ ମା’ଙ୍କୁ କରନ୍ତି ପୂଜା:

ଭାରତରେ ଏପରି ଅନେକ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଅଛି, ସେମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ କରିଥାଏ। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର କୋଲକାତାରେ ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର ଅଛି ଯାହାକୁ ଚାଇନିଜ୍ କାଳୀ ମନ୍ଦିର କୁହାଯାଏ। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏଠାରେ ନୁଡୁଲ୍ସ ପ୍ରସାଦ ଭାବେ ଦିଆଯାଏ। ଏହି ମନ୍ଦିର ଏଠାରେ ଥିବା ଚାଇନାର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ନବରାତ୍ରି ସମୟରେ ଏଠାରେ କାଳୀ ପୂଜାର ଏକ ଭିନ୍ନ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ମନ୍ଦିର ୧୯୯୮ ମସିହାରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ମନ୍ଦିର କୋଲକାତା ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୨ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଟାଙ୍ଗ୍ରା ସହରରେ ଅଛି। ଅଧିକାଂଶ ଚାଇନିଜ୍ ଏଠାରେ ବାସ କରନ୍ତି, ତେଣୁ ଏହି ସ୍ଥାନ ଚାଇନା ଟାଉନ୍ ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ।

ଏମିତି ରହିଛି କାହାଣୀ :

କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରାୟ ୬୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏଠାରେ କାଳୀ ମାତାଙ୍କର କୌଣସି ମନ୍ଦିର ନଥିଲା। ଏଠାରେ କିଛି କଳା ପଥର ଗଛ ତଳେ ରଖାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ଦେବୀଙ୍କ ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ପୂଜା କରୁଥିଲେ। କୁହାଯାଏ ଦିନେ ଚାଇନାର ବାଳକ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲେ। ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଭଲ ହେଉନଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଅସୁସ୍ଥତାର କାରଣ କେହି ଜାଣି ପାରିଲେ ନାହିଁ। ତା’ପରେ ଅସୁସ୍ଥ ପିଲାଟିର ପରିବାର ଗଛ ତଳେ ଥିବା ମା’ଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେଠାରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପୂଜା କରାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ବାଳକଟି ସୁସ୍ଥ ହୋଇଗଲା। ଏହା ପରେ ସମସ୍ତ ଚାଇନାର ଲୋକମାନେ ଦେବୀଙ୍କ ଶକ୍ତି ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିଲେ। କିଛି ସମୟ ପରେ ସେଠାରେ କିଛି ଚାଇନିଜ୍ ଲୋକ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଯାହା ଚାଇନିଜ୍ କାଳୀ ମନ୍ଦିର ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। ସେବେଠାରୁ ଏଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଚାଇନାର ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ମା’ କାଳୀଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଏହି ମନ୍ଦିର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ହେତୁ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ:

ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଆସୁଥିବା ଭକ୍ତମାନେ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ହାତରେ ତିଆରି କାଗଜ ପୋଡି ଦିଅନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନରେ ସକାରାତ୍ମକତା ଆସିଥାଏ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ଆତ୍ମାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖେ। ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ରହିଥାଏ। ଏହି ମନ୍ଦିର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ହେତୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବେଶ୍ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲାଭ କରିଛି।