ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ:ଅଦ୍ୟାବଧି ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ ମିଳୁଥିବା ଅଳ୍ପ କିଛି ରକ୍ତ ଗ୍ରୁପ ବିଷୟରେ ଜାଣିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ନୂତନ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ। ଏହି ନୂତନ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ମାନବ ଶରୀରରେ ମିଳୁଥିବା ସାଧାରଣ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ। ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ଖୋଜୁଥିଲେ। ଏହି ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏବଂ ଏଥିରେ ଥିବା ବିଷୟବସ୍ତୁ ମଧ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଆପଣ କେବଳ A, B, AB ଏବଂ O ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିଷୟରେ ଜାଣିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ବ୍ରିଟିଶ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ନୂତନ ତଥା ବିରଳ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ମାରାତ୍ମକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ବ୍ରିଟେନର ବ୍ରିଷ୍ଟଲ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥା ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ରକ୍ତ ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟର ମିଳିତ ଭାବରେ ଏହି ନୂତନ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଆବିଷ୍କୃତ କରିଛନ୍ତି।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀର ଚିହ୍ନଟ ପରେ ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ହୋଇପାରିବ।ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନୂତନ ଭାବରେ ଆବିଷ୍କୃତ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀର ନାମ ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିରଳ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ରକ୍ତ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସେମାନେ ଏହି ରହସ୍ୟର ସମାଧାନ ପାଇଁ ୩୦ ବର୍ଷ ଧରି ନିୟୋଜିତ ଥିଲେ। ଏହି ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀର ଦୁଇଟି ମାମଲା ବ୍ରିଷ୍ଟଲ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଉଭୟ ମାମଲାରେ ମହିଳାମାନେ ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସନ୍ତାନମାନଙ୍କ ର ଗର୍ଭରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା, ଜଣାପଡିଥିଲା ​​ଯେ ଉଭୟଙ୍କ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ Er। ଗର୍ଭବତୀ ଥିଲେ ସେମାନଙ୍କର ସନ୍ତାନ ଉଭୟ ମହିଳାଙ୍କ ଗର୍ଭରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଉଭୟଙ୍କ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ Er।

ଉଭୟ ମାମଲା ବୁଝିବା ପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ମା’ ଏବଂ ଶିଶୁର ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଭିନ୍ନ ହୁଏ ସେତେବେଳେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଯାଏ।ଦି ଇଣ୍ଡିପେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ Er, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଶିଶୁର ରକ୍ତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ତିଆରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଏହି ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକ ଶିଶୁର ଶରୀରରେ ଆମ୍ବବାଇଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପହଞ୍ଚେ ଏବଂ ହେମୋଲାଇଟିକ୍ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏବଂ ଶିଶୁର ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଅଧିକ ଦିନ ବଞ୍ଚିପାରିବେ ନାହିଁ। ୩୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହି ବିରଳ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପରି ଗର୍ଭଧାରଣରେ ଶିଶୁର ଜୀବନ କିପରି ବଞ୍ଚାଇ ହେବ ସେନେଇ ଗବେଷଣା କରାଯିବ।