ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ପ୍ରକୃତି ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଯାହା ନିଜ ଭିତରେ ଅନନ୍ୟ । ଅନେକ ଜଙ୍ଗଲଜାତ ଜିନିଷ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଆମ ପାଖରେ ଅଳ୍ପ ସୂଚନା ରହିଥାଏ। ଏହିପରି ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ହେଉଛି ଛତୁ । ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଛତୁ ଖାଇଥିବେ, ଏହି ସୁସ୍ୱାଦୁ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଫଙ୍ଗସ୍ ର ଅନେକ ପ୍ରଜାତି ଅଛି ଯାହା ମଧ୍ୟ ବିଷାକ୍ତ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ଏପରି ଏକ ପ୍ରଜାତି ଅଛି ଯାହା ମାନବ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଏବଂ କର୍କଟ ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିପାରିବ। ଏହାର ଏତେଗୁଡ଼ିଏ ଲାଭ ଅଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଯନ୍ତାରେ ବନ୍ଦ କରି ରଖନ୍ତି।

ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ନିକଟରେ ଇଂଲଣ୍ଡର କର୍ଣ୍ଣୱାଲର ହେଲିଗାନର ଅବକ୍ଷୟ ଗାର୍ଡେନରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଛାତିକୁ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସେ ଏ ବିଷୟରେ ଉଦ୍ୟାନ ପ୍ରଶାସନକୁ ଅବଗତ କରାଇଲେ, ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଦେଶର ଛତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ ଡକାଗଲା ଯିଏ ତାହାକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଏହି ଫୁଟବଲ୍ ଆକୃତିର ଛାତିର ଆକାର ଏତେ ବଡ ହୋଇଥିଲା ଯେ ଏହାକୁ ଏକ ପିଞ୍ଜରାରେ ବନ୍ଦ କରୁ ରଖିବା ଏବଂ ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ସେମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଛତୁର ନାମ ବିୟର୍ଡେଡ ଟୁଥ ମସୁରୁମ୍।ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ଛାତିରେ ରୋଗ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଚମତ୍କାର ଶକ୍ତି ଅଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ କାଟି ବା ଚୋରି କରି ନେଇ ପାରନ୍ତି।

ବ୍ରିଟେନର ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ୍ ଆଣ୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରିସାଇଡ୍ ଆକ୍ଟର ସିଡ୍ୟୁଲ୍ ୮ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଛତୁ ଭାଙ୍ଗିବା, ମୂଳୋତ୍ପାଟନ କରିବା ଏବଂ ନଷ୍ଟ କରିବା ଏକ ଆଇନଗତ ଅପରାଧ ଏବଂ ଏପରି କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଜେଲ୍ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇପାରେ।ଉଦ୍ୟାନର ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ସଂଯୋଜକ ଟୋବି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘନ ଜଙ୍ଗଲରେ ଏହି ଛତୁ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ପାର୍କରେ ପଡ଼ିଥିବା ଗଛରେ ଏହା ହୋଇଥିଲା। ​​ତେବେ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯ ଜଣ ଜାଣିପାରିବେ ନାହିଁ ଏହା କ’ଣ, କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଏହାକୁ ଏକ ପିଞ୍ଜରାରେ ରଖାଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଆଦୌ ନଷ୍ଟ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ବ୍ରିଟେନରେ କେବଳ ୪ ଟି ପ୍ରଜାତିର ଫଙ୍ଗସ୍ ଅଛି ଯାହା ଏତେ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଥାଏ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ସେଗୁଡ଼ିକ କର୍କଟ ଏବଂ ଡିମେନ୍ସିଆ ଭଳି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ଏହାକୁ ହେରିସିୟମ୍ ଏରିନାସିସ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ।