ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ଗୋଟେ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଲେ ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ବଦଳରେ ସେମାନଙ୍କୁ ହାତରେ ଦରମା ଦିଆଯାଉଥିଲା, ତା’ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ସିଧାସଳଖ ଦରମା ଆସିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଉଠେଇବାକୁ ହେଲେ ଜଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଯିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ସୁବିଧା ନଥିବାରୁ ଓ ଲୋକ ଭିଡ ପାଇଁ ହଇରାଣ ହରକତ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏଟିଏମ୍ ଆମ ଜୀବନରେ ଏହାର ସମାଧାନ ଭାବରେ ଆସିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ସହଜ କରିବା ସହ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭିଡ଼ ମଧ୍ୟ କମାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଗମ ଆଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଏଟିଏମ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନଶୈଳୀ ସହଜ ହୋଇଛି। ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ସୁ ଉଚ୍ଚ ଏଟିଏମ୍ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଯାହା ପାହାଡ଼ ଉପରେ ନିର୍ମିତ।

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବଜାରରେ କିମ୍ବା ଜନବହୁଳ ସ୍ଥାନରେ ଏଟିଏମ୍ ମେସିନ୍ ଦେଖିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏଟିଏମ୍ ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯାହା ଏକ ଉଚ୍ଚ ପର୍ବତରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂଯୋଗ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବ ନାହିଁ । ଦୁନିଆର ଏହି ଅନନ୍ୟ ଏଟିଏମ୍ ଆମ ଦେଶଠାରୁ ବେଶି ଦୂରରେ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏହା ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ସୀମାରେ ଥିବା ଖୁଞ୍ଜରାବ ପାସ୍ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହି ଏଟିଏମ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିନା ମଧ୍ୟ ଏତେ ଉଚ୍ଚତାରେ କିପରି କାମ କରେ।ପାକିସ୍ତାନ-ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଏଟିଏମ୍ ଦୁନିଆର କିଛି ଅଜବ ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ମିତ ଏଟିଏମ୍ ତାଲିକାରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ଏହି ଏଟିଏମ୍ ପାକିସ୍ତାନର ତୁଷାରପାତର ପାର୍ବତ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳ ଗିଲ୍ଗିଟ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନରେ ଥିବା ଖୁଞ୍ଜରାବ୍ ପାସ୍ ରେ ଉପସ୍ଥିତ। ଯାହାକି ସମୁଦ୍ର ପତନଠାରୁ ୪,୬୯୩ ମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ରହିଛି। ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ପାକିସ୍ତାନର ଏହି ଏଟିଏମ୍ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକି ସୌର ଏବଂ ପବନ ଶକ୍ତି ଦ୍ଵାରା ଚାଲିଥାଏ । ଏକ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଏଟିଏମର ନାମ ଗିନିଜ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି।

ଯଦିଓ ଏହି ଏଟିଏମ୍ ଏତେ ଉଚ୍ଚତାରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣରେ କୌଣସି ଅବହେଳା ହୁଏ ନାହିଁ। ଏହାର ନିକଟତମ ବ୍ୟାଙ୍କ ୮୨ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ତାହା ଦ୍ଵାରା ଏଠାରେ ରିଫିଲିଂ କରାଯାଇଥାଏ । ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ହେଲେ ଉଚ୍ଚ ପବନ, ଝଡ, ଭୂସ୍ଖଳନ ଏବଂ ପର୍ବତ ଦେଇ ଯିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଏତେ ଉଚ୍ଚରେ ଏଟିଏମ୍ ତିଆରି କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସୀମା ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଦରମା ଏଠାରୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଉଥିବାବେଳେ ଏଠାରେ ରହୁଥିବା କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଉଛନ୍ତି।