ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କ’ଣ ହୁଏ? ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ କେହି ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର କୌଣସି ବହିରେ ମଧ୍ୟ ଲେଖା ନାହିଁ କିମ୍ବା କୌଣସି ଗବେଷଣାରୁ ଜଣା ପଡ଼ି ନାହିଁ। ତଥାପି, ଦୁନିଆରେ ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ମୃତ୍ୟୁ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଫେରି ଆସିଛନ୍ତି ବୋଲି ଦାବି କରନ୍ତି। ସେହି ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅନୁଭୂତି ବାଣ୍ଟିଥିଲେ ଯାହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅଟେ । ତଥାପି, ବିଜ୍ଞାନ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ନାହିଁ। ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମର ଭିନ୍ନ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି। ଅନେକ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସ୍ୱର୍ଗ ଏବଂ ନର୍କକୁ ଯିବା କଥାକୁ ଦାବି କରୁଥିବାବେଳେ ଅନେକେ ଏକ ନୂତନ ଜନ୍ମ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି।ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ଫେରି ଆସିଥିବା କିଛି ଲୋକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ଆତ୍ମୀୟମାନେ ତାଙ୍କ ବିୟୋଗ ପରେ କ’ଣ କହୁଛନ୍ତି ତାହା ଦେଖନ୍ତି। ତଥାପି, ଏହି ବିଶ୍ୱାସଗୁଡ଼ିକ ଠିକ ଏବଂ ଭୁଲ ତାଲିକାରେ ରଖାଯାଏ ନାହିଁ । ଅନେକ ଲୋକ ସେଗୁଡିକ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ଅବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଲୋକମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରାୟ ମରିବା ପରେ ଫେରି ଆସିଥିଲେ, ସେମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଅଭିଜ୍ଞତା କିପରି ଥିଲା ଏବଂ ସେମାନେ କଣ୍ ଦେଖିଲେ।

ଏହି ଲୋକମାନେ ୩ ପ୍ରକାରର ଦାବି କରନ୍ତି। ଦି ଇଣ୍ଡିପେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ୱେବସାଇଟର ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ଡେଲି ଷ୍ଟାର ୱେବସାଇଟ୍ କହିଛି ଯେ ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ଫେରି ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ରେନ୍ ଡେଡ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ହଠାତ୍ ମନକୁ ମନ ଜୀବିତ ହୋଇ ଆସିଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ଏହି ଲୋକମାନେ ରେଡ୍ଡିଟ୍ ଉପରେ ଦାବି କରିଥିଲେ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କ’ଣ ଏବଂ କିପରି ଦେଖିଲେ ତାହା ଜଣାଇଥିଲେ । ଲୋକମାନେ ସାଧାରଣତ ୩ ପ୍ରକାରର ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ଯେ ସେ କିଛି ଅନୁଭବ କରିନଥିଲେ, କେବଳ ସେମାନେ ବିନା ସ୍ୱପ୍ନରେ ଶୋଇଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ, କେହି କେହି କହିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଆଲୋକ, ମଣିଷ କିମ୍ବା କିଛି ଦେଖିଥିବାବେଳେ କେହି କେହି ଅଜବ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଅଜବ ଅନୁଭୂତି ମିଳିଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଟନେଲର ଫାଙ୍କରେ ଏକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଆଲୋକ ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ଏଥିସହିତ ଜଣେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ନିଜ ଶରୀରରୁ ବାହାରି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଭିତରକୁ ଯାଉଥିବା ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ, ଜଣେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ହଠାତ୍ ସେ ତାଙ୍କର ମୃତ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଯିଏ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲା ଯେ ସେ ହାର ମାନିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ଅନେକ ଲୋକ ଏପରି ଦାବି କରିଥିଲେ, ହୃଦଘାତ ପରେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ମୃତ ରୋଗୀମାନେ ଚେତନା ଫେରି ପାଇବା ପରେ ଯାହା ଦେଖିଲେ ତାହା ଜଣାଇଲେ। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ନିଜକୁ ସଚେତନ ଥିବା ଭଳି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି। ଜଣେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ନିଜକୁ ଅତି ହାଲୁକା ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଅନ୍ଧକାର ଛାଇ ଗଲା ଏବଂ ହଠାତ୍ ଅନ୍ଧାର ହୋଇଗଲା । ଏହା ପରେ ସେ କେବଳ ମନେ ରଖିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଆଖି ଖୋଲିଲେ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖିଲେ । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କେବଳ ସାଧାରଣ ନିଦ ଭଳି ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ୱପ୍ନ ନଥିଲା।