ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଅତି ସାଧାରଣ ଏବଂ ସହଜରେ ମିଳୁଥିବା ପୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ। ଏମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଆମ ଘରେ କିମ୍ବା ଆଖପାଖରେ ସହଜରେ ଓ ସବୁ ସମୟରେ ଦେଖା ଯାଇଥାନ୍ତି। ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ ଛୋଟ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଥିବା ବିଶେଷତା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ। ପିମ୍ପୁଡ଼ି ନିଜେ ପ୍ରକୃତିର ଏକ ବିଶେଷ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟକର ପ୍ରାଣୀ, ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ କେତେକ କଥା ଜାଣି ଚକିତ ହୋଇଯିବେ। ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା ଯେ, ପିମ୍ପୁଡ଼ି ବହୁତ ପରିଶ୍ରମୀ।ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ତାଙ୍କ ଶରୀର ଅନେକ ଜଟିଳତାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏହି ଜୀବ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜିନିଷ ଏପରି ରହିଛି ଯାହାକି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅଦ୍ଭୁତ, ଆପଣ ସେଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ କ୍ୱଚିତ୍ ଜାଣିଥିବେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ବିଷୟରେ କିଛି ମଜାଦାର କଥା କହିବା ।

ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ପିମ୍ପୁଡ଼ିମାନେ ଯୁଆଡେ ଯାନ୍ତି ଧାଡି ହୋଇ ଏକାଠି ଯାଇଥାଆନ୍ତି, କାରଣ ସେମାନେ ବହୁତ ସାମାଜିକ। ସେମାନେ ପରିବାରରେ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।ତେବେ ସରଳ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଏହି ପିମ୍ପୁଡ଼ିମାନେ ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର କଲୋନୀ ପାଇଁ ଲଢ଼ନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଇଥାନ୍ତି । ସେମାନେ ଏତେ ଭୟଙ୍କର ଢଙ୍ଗରେ ଲଢ଼ନ୍ତି ଯେ ଏଥିରେ ଅନେକଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଯାଇଥାଏ। ମହୁମାଛି ପରି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ କଲୋନୀରେ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଗତି କରନ୍ତି। ଯେଉଁଠାରେ ସମସ୍ତଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ବିଭାଜିତ ହୋଇଥାଏ।

ଏହି ଛୋଟ ପିମ୍ପୁଡ଼ିମାନଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରୁ ସମୁଦାୟ ୨.୫ ଲକ୍ଷ ମସ୍ତିଷ୍କ କୋଷ ମିଳିଥାଏ। ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ସେମାନେ ଦିନରାତି ନିଜର ଛୋଟ ମସ୍ତିସ୍କ ଚଳାନ୍ତି।ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଯେ ସେ ନିଜ ଶରୀର ଏବଂ ମନକୁ ଚାର୍ଜ କରିବା ପାଇଁ ଶୋଇବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା କରନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସେ ଦିନରେ ଅନେକ ଥର ସ୍ୱଳ୍ପ ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ବିଶ୍ରାମ ନେଇ କାମ କରନ୍ତି। ପ୍ରତିଦିନ ସେ ପ୍ରାୟ ୨୫୦ ଥର ବିଶ୍ରାମ ନେଇଥାନ୍ତି, ଯାହାକି ୧ ମିନିଟରୁ କମ୍ ସମୟ ଅଟେ।ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ପିମ୍ପୁଡ଼ିଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କର ଛୋଟ ଶରୀର ଅପେକ୍ଷା ୨୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ଓଜନ ବହନ କରିପାରନ୍ତି । ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଖଣ୍ଡ କିମ୍ବା କୌଣସି ମୃତ ପ୍ରାଣୀକୁ ସେମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ବୋହି ନେଉଥିବାର ଦେଖିଥିବେ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରଠାରୁ ବହୁତ ବଡ ଅଟେ।

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି, ପିମ୍ପୁଡ଼ିମାନଙ୍କର କାନ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ, ତେଣୁ ସେମାନେ ଶୁଣି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ? ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପାଦର କମ୍ପନ ଏବଂ ଏହାର ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ସ୍ନାୟୁରୁ ଗତି ଚିହ୍ନଟ କରି ସେମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି।ଆଉ କିଛି ପିମ୍ପୁଡ଼ିର ଡେଣା ମଧ୍ୟ ଥାଏ। ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ପ୍ରଜାତି ଡେଣା ବଢାଇ ପାରିବେ, ଏହା ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। କିନ୍ତୁ ପିମ୍ପୁଡ଼ିମାନେ ଥଣ୍ଡା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ତେଣୁ ସେମାନେ ଶୀତଦିନେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୁଅନ୍ତି।