ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ପଳାତକ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦି ଭାରତ ଫେରିବା ବାଟ ହେଲା ପରିଷ୍କାର। ବ୍ରିଟେନ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଛି ବଡ ଝଟକା। ବୁଧବାର ବ୍ରିଟେନ ହାଇକୋର୍ଟ ନୀରବ ମୋଦୀଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ସହ ଭାରତକୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ନୀରବ ମୋଦିଙ୍କୁ ପଳାତକ ଘୋଷିତ କରାଯାଇଛି। କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇ କରି ନୀରବ ମୋଦି ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରିଟେନରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଉଛନ୍ତି। ବ୍ରିଟେନ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭାରତ ଆଣିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ସଫା ହୋଇଛି।ପଳାତକ ନୀରବ ମୋଦି ମେହୁଲ ଚୋକସିଙ୍କ ସହ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ୧୪୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ବ୍ରିଟେନର ୱେଷ୍ଟମିନିଷ୍ଟର କୋର୍ଟ ଭାରତକୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ମଞ୍ଜୁର କରିଥିବା ବେଳେ ନୀରବ ମୋଦିଙ୍କୁ ଏକ ବଡ ଝଟକା ଲାଗିଛି। ଏହା ପରେ ନୀରବ ମୋଦି ଲଣ୍ଡନ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ନିରବ ମୋଦି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଅଛି।ବ୍ରିଟେନର ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଦୁଇଟି କାରଣରୁ ଆବେଦନ ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ୟୁରୋପୀୟ ମାନବ ଅଧିକାର ଚୁକ୍ତିନାମା (ECHR) ର ଧାରା ୩ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ହେତୁ ନୀରବ ମୋଦିଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ଅନୁଚିତ୍ କିମ୍ବା ଦମନକାରୀ, ତେବେ ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଚାଲିଥିବା ଏକ୍ସଟ୍ରାଡିସନ୍ ଆକ୍ଟ ୨୦୦୩ର ଧାରା ୯୧ ଅନୁଯାୟୀ ନିବେଦନ ଶୁଣିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

୨୦୧୮ ରେ PNB ଠକେଇ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା:

ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଠକେଇ ମାମଲା ପ୍ରଥମେ ୨୯ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୮ ରେ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ, ୨୯ ଜୁନ୍ ୨୦୧୮ ରେ, ଇଣ୍ଟରପୋଲ ଦ୍ୱାରା ନିରବ ମୋଦିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ରେଡ କର୍ଣ୍ଣର ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୮ ରେ ସିବିଆଇ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ କୋର୍ଟରେ ନୀରବ ମୋଦିଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲା।