ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ଦୁନିଆରେ ଅସଂଖ୍ୟ ରହସ୍ୟମୟ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ବିଷୟରେ ମଣିଷ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାଣିପାରି ନାହିଁ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଗୋଟିଏ ନଦୀ ସହିତ ଜଡିତ। ବାସ୍ତବରେ, ଆମେ ଶାନାଇ ଟିମ୍ପିଶକା ନଦୀ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ । ଯାହା ଏକ ରହସ୍ୟଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ନଦୀ ବିଷୟରେ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି। ଯଦିଓ ଆପଣ କୌଣସି ନଦୀ କୂଳରେ ଆରାମରେ ବସିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଶାନାଇ ଟିମ୍ପିଶକା ନଦୀ କୂଳରେ ବସିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ସାହସ ଦରକାର ହେବ କାରଣ ଏହି ନଦୀରେ ସବୁବେଳେ ଫୁଟୁଥିବା ପାଣି ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ । ଯଦି କେହି ଭୁଲରେ ଏହା ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ନିଶ୍ଚିତ।

ଶାନାଇ ଟିମ୍ପିଶକା ନଦୀ କେଉଁଠାରେ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ:

ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ପେରୁଆ ଦେଶରେ ଶାନାଇ ଟିମ୍ପିଶକା ନଦୀ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି। ଏହି ନଦୀ ପେରୁଆ ଜଙ୍ଗଲରେ ରହିଛି, ଯାହାର ଜଳ ସବୁବେଳେ ଫୁଟୁଛି, ଯାହାର ସ୍ପର୍ଶ କାହାକୁ ବି ମାରିପାରେ । ଏହି ନଦୀ ଜଳର ତାପମାତ୍ରା ସର୍ବଦା ପ୍ରାୟ ୯ ରୁ ୯୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ରହିଥାଏ। ଆହୁରି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଯେ ନଦୀର ଜଳ ସବୁଆଡେ ଗରମ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହା ୧୦୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ମଧ୍ୟ ଅତିକ୍ରମ କରିଥାଏ। ଏହି ପାଣି ଏତେ ଗରମ ଯେ ଆପଣ ସହଜରେ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧି ପାରିବେ।ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ନଦୀ ୫ ମିଟର ଚଉଡା ଏବଂ ୬ ମିଟର ଗଭୀର: ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ନଦୀ ପ୍ରାୟ ୫ ମିଟର ଚଉଡା ଏବଂ ୬ ମିଟର ଗଭୀର ଅଟେ । ନଦୀର ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ଜଳ ହେତୁ ଏହାର ଚାରିପାଖରେ ଗରମ ବାଷ୍ପ ଖେଳେଇ ହୋଇ ରହିଥାଏ। ଏହି ନଦୀରେ ପଡ଼ି ଅନେକ ଛୋଟ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି। ଏହି ନଦୀର ଉଷୁମ ପାଣି ଏତେ ଗରମ ଯେ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ସେକେଣ୍ଡରୁ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହାତ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ହାତ ଜଳି ଯିବ।

୧୯୩୦ ମସିହାରେ ଜଣା ପଡ଼ିଲା ସତ:

୧୯୩୦ ମସିହା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ନଦୀ ବିଷୟରେ କେହି ଜାଣି ନଥିଲେ । କାରଣ ନଦୀରେ ଏପରି ଗରମ ଜଳ କେବଳ ଆଗ୍ନେୟଗିରିର ଚାରିପାଖରେ କଳ୍ପନା କରାଯାଇପାରେ । ନଦୀଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୪୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ‘ଆମାଜନ ବେସିନ’ ନାମକ ଏକ ସକ୍ରିୟ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଏହି ନଦୀର ଗରମ ଜଳର କାରଣ ବୋଲି ବୁଝିହେବ ନାହିଁ। କାରଣ ଏହା ବହୁ ଦୂରରେ ଥିବାରୁ ଏହି ନଦୀର ଜଳକୁ ଗରମ କରିପାରିବ ନାହିଁ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କ’ଣ କୁହନ୍ତି?

ଏଥି ସହିତ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନଦୀ ତଳେ ଥିବା ଗଭୀରତାରେ କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭୂକମ୍ପ ହୋଇଥଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ନଦୀ ତଳେ ଏକ ବଡ଼ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବ। ସେହି ଫାଟ ଦେଇ ଭୂମି ଭିତରେ ଥିବା ଗରମ ଲାଭା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନଦୀ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ନଦୀର ଜଳ ସବୁବେଳେ ଫୁଟୁଛି। ଏଥି ସହିତ, ଏଠାରେ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନଦୀକୁ ‘ଶାନାଇ ଟିମ୍ପିଶକା’ ବୋଲି କହିବା ପଛରେ ଏକ ବିଶେଷ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରହିଛି। କାରଣ ଶାନାଇ ଟିମ୍ପିସ୍କା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ‘ସୂର୍ଯ୍ୟର ଉତ୍ତାପରେ ନଦୀ ଫୁଟୁଛି’ । ଏହି ନଦୀ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା।