ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଅନେକ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ବା ଉତ୍ସବ ଦେଖିଥିବା ବା ସେ ବିଷୟରେ ଶୁଣିଥିବେ । ଲୋକମାନେ ପର୍ବ ଆସିଲେ ଜୋରରେ ସପିଂ କରନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ପୋଷାକ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଉପହାର ଦେବା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ସବୁକିଛି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଲୋକମାନେ ପର୍ବପର୍ବାଣୀକୁ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି ଏବଂ ବହୁତ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏପରି ଏକ ପର୍ବ ବିଷୟରେ କେବେ ଶୁଣିଥିବେ, ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ସପିଂ କରନ୍ତି । ହଁ, ଜାପାନରେ ଏପରି ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହା ଶୁକାତ୍ସୁ ଫେଷ୍ଟା ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା। ଏହି ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ସପିଂ କରନ୍ତି।

ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରନ୍ତି:

ଏହି ଅନନ୍ୟ ପର୍ବ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାପାନର ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଜାପାନର ଶୁକାତ୍ସୁ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା । ଯେଉଁମାନେ ଏହି ପର୍ବକୁ ଆସନ୍ତି ସେମାନେ ମରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅନ୍ତି । ସେ ମରିବା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭଲ ବିଦାୟ ଦେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି । ଜାପାନରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ଏହି ପର୍ବରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଲୋକମାନେ ଏହି ପର୍ବକୁ ଆସିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ନିଜସ୍ୱ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିପାରିବେ।

ନିଜ ପସନ୍ଦର କଫିନ୍ କିଣନ୍ତି:

ଏହି ପର୍ବରେ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ନିଜର କଫିନ୍ ବାଛିବା ଏବଂ କିଣିବାର ସ୍ୱାଧୀନତା ଅଛି । ଏପରିକି ଏହି ପର୍ବରେ ଲୋକମାନଙ୍କର ସ୍ୱାଧୀନତା ଅଛି ଯେ ସେମାନେ ଏହି କଫିନ୍‌ରେ ପଡ଼ି ନିଜ ଲୁକ୍ ସ୍ଥିର କରିପାରିବେ ଏବଂ ଫିଟ୍ କରିପାରିବେ । ସେଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଏହି ପର୍ବ ସମୟରେ ନିଜ ପାଇଁ କଫିନ୍ କିଣନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ମାପ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ । କଫିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲେ, ଲୋକମାନେ ଏଥିରେ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି ଏବଂ ଦେଖନ୍ତି ଏହା ଛୋଟ କି ବଡ ।

ପୋଷାକ ଏବଂ ମେକଅପ୍ ମଧ୍ୟ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି :

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ୫୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ କଫିନ୍ ପ୍ରି-ସପିଂ କରନ୍ତି। କୁହନ୍ତୁ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି, ସେମାନେ କଫିନ୍‌ରେ ଶୋଇବାବେଳେ କେଉଁ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବେ ତାହା ମଧ୍ୟ କିଣନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଲୋକମାନଙ୍କର ମେକ୍ ଅପ୍ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଅଛି । ମୃତ୍ୟୁ ପରେ, ତୁମେ କିପରି କଫିନ୍ ରେ ନିଜକୁ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ସେଥିପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଲୋକମାନେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ବସିଥାନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରଥମେ ସେମାନଙ୍କର ମେକ୍ ଅପ୍ କରିଥାନ୍ତି, ପରିଧାନ କରନ୍ତି ଏବଂ ତା’ପରେ ନିଜ ପ୍ରିୟ କବରରେ କିମ୍ବା ଏକ କଫିନରେ ପଡ଼ି ନିଜ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରନ୍ତି ।