ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ପାଣି ବିଲ୍ ନଦେବାରୁ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ଭକ୍ତ ହନୁମାନଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ବଜରଙ୍ଗ ବାଲିଙ୍କୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଦେଇ ତାଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଆସି ବିଲ୍ ପୈଠ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ଏଥିରେ ବିଫଳ ହେଲେ ତାଙ୍କ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରି ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଶାସକ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ସହ ଏହାକୁ ହିନ୍ଦୁ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅପମାନ ବୋଲି କହିଛି।ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଛତିଶଗଡର ରାୟଗଡ ସହରର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଜଳ ବିଲ୍ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହି ବିଲଗୁଡିକର ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ରାୟଗଡ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଏକ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଡିଫଲ୍ଟରଙ୍କ ନିକଟକୁ ନୋଟିସ୍ ପଠାଯାଉଛି। ରାୟଗଡର ଟିକରାପାରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ଏକ ମନ୍ଦିର ଅଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ମନ୍ଦିରରେ ୪୦୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଜଳ ବିଲ୍ ଅଛି । ନିଗମ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନାକୁ ନୋଟିସ୍ ପଠାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଅବହେଳିତ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବଜରଙ୍ଗ ବାଲିଙ୍କ ନାମରେ ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା।ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ତୁମର ୪୦୦ ଟଙ୍କା ଜଳ ବିଲ୍ ଅଛି ।

ଏହି ରାଶି ନୋଟିସ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ସେବାୟତଙ୍କୁ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହା ବଦଳରେ ବଜରଙ୍ଗ ବାଲି ନିଜେ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହାଜର ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହି ରାଶି ସହକାରୀ ରାଜସ୍ୱ ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କ ନିକଟରେ ଜମା କରିବା ଉଚିତ୍ । ନୋଟିସରେ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ବଜରଙ୍ଗ ବାଲି ତାହା ନକରନ୍ତି ତେବେ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କଠାରୁ ସରଚାର୍ଜ ଏବଂ ଜରିମାନା ମଧ୍ୟ ଆଦାୟ କରାଯିବ। ଏହାସହ ସଂଯୋଗକୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରାଯାଇପାରିବ।ରାୟଗଡ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନର ଏହି ଅବହେଳା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ବିଜେପି କଂଗ୍ରେସକି ଘେରିଛି। ବିଜେପି ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ଉମେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିଗମର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ହିନ୍ଦୁ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅପମାନ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କଠାରୁ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କ କ୍ରୋଧକୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ରାୟଗଡ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଛି। କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୋଟିସରେ ହଠାତ୍ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କ ନାମ ପ୍ରବେଶ କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ନାମ ହଟାଯିବ ଏବଂ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା ନାମରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯିବ।

କହି ରଖୁ ଯେ, ଛତିଶଗଡରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଜାନଜଗିର-ଚମ୍ପା ଜିଲ୍ଲାର ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର ମାମଲାରେ ନୋଟିସ ପଠାଇଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ ବିଭାଗ ଏହାର ଜମିରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଏହାର ପରିଚାଳନାକୁ ନୋଟିସ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହାର ଯତ୍ନ ନେଇ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ନଭେମ୍ବର -୨୦୨୧ ରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଏହା ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ଭଗବାନ ଶିବ ୧୯୮୮ ବର୍ଗଫୁଟ ଜମି ଜଞ୍ଜଗିର ଶାଖା କେନାଲରେ ଅଧିକାର କରିଛି। ସରକାରଙ୍କ ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ସରକାରୀ ଜମି ଅଧିକାର କରିବା ଅପରାଧ ବର୍ଗରେ ଆସିଥାଏ । ତେଣୁ ସେହି ଏନକାଉଣ୍ଟର ତୁରନ୍ତ ହଟାଯିବା ଉଚିତ ନଚେତ୍ ପୋଲିସ ଆପଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବ। ଏହି ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଧରାପଡିଥିଲା, ଯାହା ପରେ ବିଭାଗକୁ ବହୁ ମଜା ଉଡ଼ିଥିଲା। ​​