ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଚୋରିର ଅନେକ ଘଟଣା ଶୁଣିଥିବେ, ଯେଉଁଥିରେ କେତେକ ଚତୁର ଏବଂ ବେଳେବେଳେ କେତେକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଅଟନ୍ତି। ଏବେ ସେମିତି ଚୋରି ମାମଲା ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଯାହା ଶୁଣିବା ପରେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ। ଗୋଟିଏ ଚୋର କୌଣସି ସମାନ ନୁହେଁ ବରଂ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପୁରା ସ୍କୁଲ ସଫା କରିଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ ଇଟା ଖଣ୍ତେ ନାହିଁ।ଏହି ମାମଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର କେପଟାଉନର ଉଇଟିଜ୍ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଟେ । ୨୦୧୯ ମସିହାରେ, ଚୋରମାନଙ୍କର ଆଖି ବନ୍ଦ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଉପରେ ପଡ଼ିବା ମାତ୍ରେ ସେମାନେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହାକୁ ଖାଲି କରି ଦେଇଥିଲେ। ଅବସ୍ଥା ଏପରି କରିଥିଲେ ଯେ, ସ୍କୁଲ ସାମଗ୍ରୀ ଛାଡ, ଏହାର ଇଟା ଖଣ୍ଡେ ମଧ୍ୟ ରଖିନଥିଲେ। ଏହି ଚୋରି ଘଟଣା ଲୋକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି।

୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଫା କରି ଦେଇଥିଲେ। ଡେଲି ମେଲର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଚୋରମାନଙ୍କ ଆଖି ସ୍କୁଲ ବିଲଡିଂ ଉପରେ ପଡିଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ସେ ଏହାକୁ ତାଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ଏହା ବ୍ଲାକବୋର୍ଡ, ଡେସ୍କ ଏବଂ ଆସବାବପତ୍ରରୁ ଆରମ୍ଭ, ମାତ୍ର ୬ ମାସ ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର, ହଲ୍, ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଶୌଚାଳୟ ସମେତ ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ କେବଳ ମୂଳଦୁଆ ପଡ଼ି ରହିଛି, ଯାହାକି ଗୁଗୁଲ୍ ଆର୍ଥରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଚିତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଭୟ କରୁଥିଲେ ଯେ ଏହି ଚୋରି ନିଶା ସେବକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁମାନେ ସେଠାରେ ବାରମ୍ବାର ଏକାଠି ହେଉଥିଲେ। ସେମାନେ ସ୍କୁଲ ସାମଗ୍ରୀ ନେଇ ବିକ୍ରି କରିବା ସହ ବିଲଡିଂ ସ୍ଥାନରେ କେବଳ ଖୋଲା ଭୂମି ଏବଂ ଚଟାଣ ଛାଡ଼ି ଯାଇଛନ୍ତି, ବାକି ସବୁକିଛି ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛି। ଏବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିନିଷ ଏଠାରୁ ବିକ୍ରି ହୋଇସାରିଛି। ତେବେ ଏନେଇ ମାମଲା ରୁଜୁ ହେବା ପରେ ପୋଲିସ ଖୋଳତାଡ଼ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।