ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: କୁହାଯାଏ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଆଦିଅନ୍ତ ନାହିଁ, ତାଙ୍କର ବିନାଶ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ସେଇ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିଛି ଦିନ ଭିତରେ ମରିଯିବ। ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆଧାରରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯିବ ଓ କେବେ ହେବ? ଶେଷରେ ଏହା କିପରି ଦେଖାଯିବ? ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିବ, ମଣିଷ ପୃଥିବୀରେ ରହିବ କି ନାହିଁ? ଏହି ଘଟଣା ପୂର୍ବରୁ ପୃଥିବୀ ଧ୍ୱଂସ ହେବ କି? ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଅନ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହୋଇଯିବେ।

ସୂର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୪.୬୦ ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲେ । କେବଳ ସୂର୍ଯ୍ୟ ହେତୁ ପୃଥିବୀରେ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି। ପାଣିପାଗ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଜଳବାୟୁ ଏବଂ ସମୁଦ୍ର ପ୍ରବାହ ମଧ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥାଏ। ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ସାହାଯ୍ୟରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକର ଫଟୋସିନ୍ଥେସିସ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ହୁଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପୃଥିବୀରେ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି ।

ଯଦି ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାହିଁ, ପୃଥିବୀରେ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ ହେବ ନାହିଁ ଏହା ସତ୍ୟ। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ସୂର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ନୂତନ ନୂତନ ସୂଚନା ପାଇବାକୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚେଷ୍ଟା କରିଆସୁଛନ୍ତି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିପରି ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଲେ? ଏହାର ଶକ୍ତିର ବୟସ କେତେ? ପ୍ରତ୍ୟେକ ତାରାର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୟସ ଅଛି କି?ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଜିଓଗ୍ରାଫିକ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରାୟ ୪.୫ ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ହିଲିୟମ୍ ଏବଂ ହାଇଡ୍ରୋଜେନରେ ନିର୍ମିତ ଏକ ମଲିକୁଲାର ମେଘରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନିକଟସ୍ଥ ସୁପରନୋଭା ଠାରୁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଶକ୍ୱେଭ୍ ନିର୍ଗତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ସେହି ମଲିକୁଲାର ମେଘର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହାର ଶକ୍ତି ସହିତ ଚାର୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ହେତୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଲା।

ପୃଥିବୀଠାରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ନିୟୁତ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପାଞ୍ଚ ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେବ। ଏହି ସମୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଅଧା ବୟସ ଅତିକ୍ରମ କରିସାରିଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏକ ଲାଲ୍ ତାରାରେ ପରିଣତ ହେବେ। ସେମାନଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସୂର୍ଯ୍ୟର ମୂଳ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ହେବ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟର ବାହ୍ୟ ସ୍ତର ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର କକ୍ଷପଥରେ ପହଞ୍ଚିବ ଏବଂ ପୃଥିବୀ ଗ୍ରହକୁ ଘେରି ରହିବ।

ମଞ୍ଚେଷ୍ଟର ୟୁନିଭରସିଟିର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ତାରା ପରି ସଙ୍କୁଚିତ ହୋଇ ଏକ ଧଳା ବାମନ ତାରକା ହୋଇଯିବେ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଯେତେବେଳେ ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ରହିବେ, ସେତେବେଳେ ପୃଥିବୀରେ କୌଣସି ମଣିଷ ରହିବେ ନାହିଁ।