ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ଏହି ପୃଥିବୀରେ ଅନେକ ଛୋଟ ବଡ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଅଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କେତେକରେ ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି ଆଉ କେତେକରେ କରନ୍ତିନାହିଁ, ଅର୍ଥାତ୍ ସେଠାରେ କୌଣସି ମାନବ ବାସସ୍ଥାନ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଦ୍ଵୀପ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅନନ୍ୟ ଅଟେ। ଏହି ଦ୍ଵୀପ ପ୍ରତି ମାସରେ ନିଜ ଦେଶ ବଦଳାଇଥାଏ। ହଁ, ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ୍ୟ ।

ଏହି ଦ୍ୱୀପର ନାମ ହେଉଛି ଫିଜେଣ୍ଟ ଦ୍ୱୀପ । ଏହା ଫାସେନ୍ସ ଦ୍ୱୀପ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା। ଏହା ହେଉଛି ଦୁନିଆର ଏକମାତ୍ର ଦ୍ୱୀପ, ଯାହା ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଦୁଇଟି ଦେଶର ଅଧୀନରେ ଅଛି ଏବଂ ଉଭୟ ଦେଶ ଏହାକୁ ୬-୬ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶାସନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଦ୍ୱୀପ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ସ୍ପେନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି । ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହି ଦ୍ୱୀପକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ବିବାଦ ନାହିଁ, ବରଂ ଉଭୟ ଦେଶ ଏହାର ଅଦଳ ବଦଳ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଚୁକ୍ତି ଆଜି ନୁହେଁ ବରଂ ୩୫୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ହୋଇଥିବାର କୁହାଯାଏ ।

୧୬୫୯ ମସିହାରେ, ଏହି ଦ୍ୱୀପ ଅଦଳ ବଦଳକୁ ନେଇ ଉଭୟ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ସ୍ପେନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଶାନ୍ତି ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ପାଇନ୍ସ ଚୁକ୍ତି ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। ଏହାର ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ସଂଘର୍ଷ ଚାଲିଥିଲା।ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ୨୦୦ ମିଟର ଲମ୍ବ ଏବଂ ୪୦ ମିଟର ଚଉଡା ଦ୍ୱୀପ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଦଖଲରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧ ରୁ ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବାବେଳେ ଫେବୃଆରୀ ୧ ରୁ ଜୁଲାଇ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ସ୍ପେନ ଅଧୀନରେ ରହିଥାଏ। ତେବେ ଏହାଦ୍ବାରା ସେଠାକାର ନାଗରିକ ବା ଉଭୟ ଦେଶକୁ କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇ ନଥାଏ।