ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଗୋଟିଏ ପ୍ରବାଦ ଓଡ଼ିଆରେ ରହିଛି, ମାଛ ଜଳର ରାଣୀ, ତା ଜୀବନ ପାଣି, ପାଣିରୁ କାଢ଼ିଲେ ମାଛ ଯିବ ମରି। କିନ୍ତୁ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ, ଏମିତି ଗୋଟିଏ ମାଛ ଅଛି ଯାହାକି ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏକ ଛୋଟ ଗୁମ୍ଫାରେ ରହୁଛି। ଆମେ ଏକ ପ୍ରଜାତିର ମାଛ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ଯାହା ଆମେରିକାର ଗୁମ୍ଫାରେ ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ବର୍ଷ ଧରି ବଞ୍ଚିରହିଥାଏ ।

ଏକ ନ୍ୟୁଜ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ୧୦ ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ଗୁମ୍ଫାରେ ରହୁଥିବା ‘ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ନିଛାଟିଆ ମାଛ’ ଖୋଜି ପାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଗୁମ୍ଫାର ନାମ ହେଉଛି ଶୟତାନର ହୋଲ୍ ଯାହା ନେଭାଡାର ଡେଥ୍ ଭ୍ୟାଲିରେ ଅଛି। ଏହି ଗୁମ୍ଫାଟି ମାତ୍ର ୧୫୨ ମିଟର ଗଭୀର ଏବଂ ଏହି ମାଛର ଏକ ଛୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରହି ଆସୁଛି। ଏହି ମାଛର ନାମ ହେଉଛି ପପ ଫିସ୍ । ଏହା କୌଣସି ଜଟିଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବଞ୍ଚିବାରେ ସେମାନେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରନ୍ତି।

ଏହି ଗୁମ୍ଫା ହେଉଛି ମେରୁଦଣ୍ଡ ଥିବା କୌଣସି ପ୍ରାଣୀର ତୁଳନାରେ କ୍ଷୁଦ୍ରତମ ପ୍ରାକୃତିକ ବାସସ୍ଥାନ । ଏତେ ଛୋଟ ସ୍ଥାନ ହେତୁ ଏଠାରେ ମାଛ ପାଇଁ ପ୍ରଜନନ ସହଭାଗୀମାନଙ୍କର ଅଭାବ ରହିଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନେ ନିଜେ ପରିବାରରେ ପ୍ରଜନନ କରନ୍ତି ଯାହାକୁ ଇନବ୍ରେଡିଂ କୁହାଯାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ମାଛଗୁଡ଼ିକ ବିଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। କାଲିଫର୍ନିଆ ୟୁନିଭରସିଟିର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ମାଛଗୁଡିକ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଜିନ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ୫୮% ଜିନୋମ ସମାନ ପରିବାରର ଅଂଶ ଅଟେ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ଅଟେ।କହିରଖୁ ଯେ, ଇନବରେଡିଂର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ଜୀବମାନେ ନିଜ ପରିବାରରେ ପ୍ରଜନନ କରି ସେମାନଙ୍କର ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତି । ଏହା ଜୀବମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି, ପ୍ରଜନନ ହେତୁ ସେମାନେ ନିଜ ପରିବାରର ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପରି ସମାନ ରୋଗ ବା ବ୍ୟାଧି ରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ଶୀଘ୍ର ବିଲୁପ୍ତ ହୋଇଯାଆନ୍ତି।