ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ତମାଖୁ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ, କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଆପଣ ରାସ୍ତା କଡରେ, ବସ୍ କିମ୍ବା ଟ୍ରେନ୍, ଅଫିସରେ ଗୁଟଖା ଖାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଓ ବିକୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସହଜରେ ଦେଖିଥିବେ ନଶ୍ଚୟ। ତମାଖୁ ସେବନ କରି ସେମାନେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି ତାହା ନାହିଁ, ବରଂ ତାର ଛେପ ପକାଇ ପରିବେଶକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷିତ କରନ୍ତି । ତମାଖୁ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନେଇ ବିକ୍ରୟ କରୁଥିବା ଛୋଟ ଦୋକାନୀମାନଙ୍କ କିଛି ନେବା ଦେବା ନାହିଁ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେଉଛି କି ପରିବେଶ ଖରାପ ହେଉଛି। କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତମାଖୁ କିମ୍ବା ଏହା କୁହାଯାଇ ପରେ ଅଧିକ କର୍କଟ ବିକ୍ରୟ କରିବା ସେମାନଙ୍କର କାମ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦୋକାନୀ ସମାନ ନୁହଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଜଣେ ସଚା ଗୁଟଖା ଦୋକାନୀର ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁତ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ଯାହାର ନାମ ଏତେ ସତ୍ୟ ଏବଂ ସଚ୍ଚୋଟ ଭାବରେ ନାମିତ ହୋଇଛି ଯେ ସମସ୍ତେ ଦୋକାନୀକୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି।

ଡି ମାୟିଲଭେଲନାଥନ୍ ବିବେକାନଥାନ ନାମକ ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ଏକ ମଜାଳିଆ ଫଟୋ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି ଲିଙ୍କ୍ ଡ଼ାଇନରେ । ଏହି ଫଟୋରେ ଏକ ଗୁଟୁଖା ଦୋକାନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ଫଟୋ ସହିତ, ବ୍ୟକ୍ତି ଲେଖିଛନ୍ତି – ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠୁ ସଚା ଦୋକାନ। ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଏହି ଛୋଟ ତମାଖୁ ଷ୍ଟଲରେ ବିଭିନ୍ନ ପାନ-ମସାଲା ଝୁଲୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଦୋକାନର ନାମ ହେଉଛି ‘ କ୍ୟାନସର ହବ୍’, ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ସେହି ଜାଗା ଯେଉଁଠାରେ କର୍କଟ ରୋଗ ମିଳିଥାଏ। ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଗୁଟୁଖା କର୍କଟ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଦୋକାନୀ ନିଜେ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ଦୋକାନର ନାମ ଏଭଳି ରଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ପ୍ରଶଂସା ଯୋଗ୍ୟ ନିଶ୍ଚୟ।ତେବେ ଏହି ଫଟୋ ଉପରେ ଅନେକ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ମତାମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜଣେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ତିକ୍ତ ସତ୍ୟ ଯେ ତମାଖୁ ଦୋକାନ ହେଉଛି ସେହି ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଜାଣିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କର୍କଟ କିଣୁଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ, ଆଉ ଜଣେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଦୋକାନୀ ବହୁତ ଅସଲି ମନେହୁଏ। ଆଉଜଣେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଛାଡିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ କଷ୍ଟକର। ଏହି ଫଟୋ ଲୋକଙ୍କ ଆଖି ଖୋଲିବ।