ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ଭାରତରେ ଏପରି ଏକ ଗାଁ ଅଛି, ଯାହା ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ଦାମୀ ଗାଁ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହି ଗାଁରେ ୭୬୦୦ ଘର ଅଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଗାଁ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଆମେ ଏହା କହୁଛୁ କାରଣ ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ କି ଦୁଇଟି ନୁହେଁ ଏହି ଗାଁରେ ୧୭ ଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଛି । ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗ୍ରାମବାସୀ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ଜମା ରଖିଛନ୍ତି। ଏଠାକାର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ବିଦେଶରେ ରୁହନ୍ତି । ଗାଁର ସମୃଦ୍ଧତା ଏଥିରୁ ଅନୁମାନ କରି ହୁଏ ଯେ, ଗାଁଟିକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଦୂର ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଲୋକମାନେ ଏଠାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି। ଏହି ଗାଁ ଗୁଜୁରାଟ କଚ୍ଛ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏବଂ ଏହାର ନାମ ମାଧପୁର୍। ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗାଁର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଲଣ୍ଡନରେ ରୁହନ୍ତି। ୧୯୬୮ ମସିହାରେ ଲଣ୍ଡନରେ ମାଧପୁର୍ ଗ୍ରାମ ଆସୋସିଏସନ୍ ନାମକ ଏକ ସଂଗଠନ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଗାଁର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା, ଯାହାଫଳରେ ବ୍ରିଟେନରେ ରହୁଥିବା ଏହି ଗାଁର ସମସ୍ତ ଲୋକ କିଛି ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ବାହାନାରେ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟିବାକୁ ଲାଗିଲେ।

ସେହିଭଳି ଗାଁରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଏହା ସିଧାସଳଖ ଲଣ୍ଡନ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଗାଁର ୧୭ ଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ସବୁ ଜଣାଶୁଣା ବ୍ୟାଙ୍କର ଶାଖା ଅଟେ। ସେଥିରେ ୫୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜମା ହୋଇଛି, ସାଧାରଣତଃ ଏଠାରୁ ଲୋକମାନେ ଲଣ୍ଡନ, କାନାଡା, ଆମେରିକା, କେନିଆ, ଉଗାଣ୍ଡା, ମୋଜାମ୍ବିକ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ତାଞ୍ଜାନିଆ କେନିଆ ଯାଇ ଭାରତର ଅନ୍ୟ ସହରକୁ ଯିବା ଅପେକ୍ଷା ସେଠାରେ ଅଧିକ ବସବାସ କରିଥିଲେ।ମାଧପୁର୍ ଲୋକଙ୍କ ବିଷୟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଲୋକମାନେ ଏହି ଗାଁରୁ ବିଦେଶ ଯାଇଥିଲେ ସତ କିନ୍ତୁ ସବୁବେଳେ ଗାଁଙ୍କୁ ନିଜ ହୃଦୟରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇଥିଲେ।

ଗାଁ ସହିତ ତାଙ୍କର ଯୋଗାଯୋଗ ସର୍ବଦା ବଜାୟ ରହିଥିଲା ​​। ମାଧପୁର୍ ଗାଁର ଲୋକମାନେ ବିଦେଶରୁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରି ଗାଁରେ ଜମା କରନ୍ତି । ଏହି ଗାଁରେ, ପ୍ଲେ ସ୍କୁଲରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଇଣ୍ଟର କଲେଜ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷା ଉଭୟ ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇଥାଏ । ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ସମସ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇବା ପାଇଁ ଗାଁରେ ଏକ ସପିଂ ମଲ୍ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି।ଏହି ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଏତେ ସୁବିଧା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ବି ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, କେହି ସେମାନଙ୍କ ଚାଷ ଜମି ବିକ୍ରୟ କରିନାହାଁନ୍ତି । ଏହି ଗାଁରେ ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଗୋଶାଳା ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା ସହିତ ଏକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ଅଛି। କେବଳ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ନୁହେଁ ଗାଁର ଡାକଘରେ ୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜମା ଅଛି।