ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ଭାରତରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କର ଅନେକ ସୁନ୍ଦର ମନ୍ଦିର ରହିଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ମନ୍ଦିରର ପୌରାଣିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ତାମିଲନାଡୁର ତିରୁବରୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ମନ୍ଦିର ସେଥିରୁ ଅନ୍ୟତମ। ମନ୍ଦିରଟି ଏହାର ବିଶେଷତା ଏବଂ ପୌରାଣିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଏହି ମନ୍ଦିର ଅନ୍ୟ ମନ୍ଦିରଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ । ଭଗବାନ ଗଣେଶ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମନ୍ଦିରରେ ଗଜ ରୂପରେ ପୂଜା ପାଇଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ମନୁଷ୍ୟ ରୂପରେ ପୂଜା କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ଶିବ ଥରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ମସ୍ତକ କାଟି ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ପ୍ରଭୁ ଗଣେଶଙ୍କ ଉପରେ ହାତୀର ମସ୍ତକ ଲଗାଯାଇଥିଲା।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ପ୍ରତିମା ଗଜ ଆକାରରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆଦି ବିନୟକ ମନ୍ଦିରରେ ମନୁଷ୍ୟର ମୁଖ ସହିତ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ଗଜ ମୁଖ ସ୍ଥାପିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଭଗବାନଙ୍କ ଚେହେରା ଜଣେ ମଣିଷ ଥିଲା ତେଣୁ ବିନୟାକା ମନ୍ଦିରରେ ତାଙ୍କର ଏହି ରୂପ ପୂଜା କରାଯାଏ।ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଆଦୀ ବିନୟକ ମନ୍ଦିରରେ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ଆତ୍ମାର ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଭଗବାନ ରାମ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କରିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ଆତ୍ମାର ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ମନ୍ଦିର ତିଲତର୍ପଣପୁରୀ ମନ୍ଦିର ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା। ଲୋକମାନେ ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଶାନ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ଥିବା ନଦୀ କୂଳରେ ସେମାନଙ୍କର ପୂଜା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମନ୍ଦିରରେ ଧାର୍ମିକ ରୀତିନୀତି କରାଯାଏ । ତିଲତର୍ପଣର ଅର୍ଥ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ସହର।ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ସହିତ ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ମାତା ସରସ୍ୱତୀ ମଧ୍ୟ ଆଦି ବିନୟକ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା ପାଇଥାନ୍ତି।

ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନ ଶଙ୍କରଙ୍କର ବିଶେଷ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଭକ୍ତମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଦି ବିନୟକ ଏବଂ ମା’ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି।କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଭୁ ରାମା ତାଙ୍କ ପୂର୍ବପୁରୁଷଙ୍କ ଆତ୍ମାର ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ପୂଜା କରୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଖାଯାଇଥିବା ଚାରି ମୁଠା ଚାଉଳ ପିଣ୍ଡ ପୋକରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଉଥିଲା। ଚାଉଳ ପିଣ୍ଡ ପୋକରେ ପରିଣତ ହେବା ଦେଖିବା ପରେ ଭଗବାନ ରାମ ପ୍ରଭୁ ଶିବଙ୍କଠାରୁ ଏହାର ସମାଧାନ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ।ତେବେ ଭଗବାନ୍ ଶଙ୍କର ଆଦି ବିନୟକ ମନ୍ଦିରରେ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବରେ ଉପାସନା କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଭଗବାନ ରାମ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ଆତ୍ମା ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ସେଠାରେ ପୂଜା କରିଥିଲେ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ପୂଜା ସମୟରେ ବଢ଼ାଯାଇଥିବା ଚାରି ମୁଠା ଚାଉଳ ଶିବଲିଙ୍ଗ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ରାମ ପୂଜା କରୁଥିବା ଆଦି ବିନୟକ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଥିବା ମୁକ୍ତେଶ୍ଵର ମନ୍ଦିରରେ ଏହି ଚାରିଟି ଶିବଲିଙ୍ଗ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ ମହା ଗୁରୁ ଅଗସ୍ତ୍ୟ ନିଜେ ପ୍ରତ୍ୟେକ “ସଙ୍କଟ ହାର ଚତୁର୍ଥୀ” ରେ ଆଦି ବିନୟାକାଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି।