ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ନୋଟ୍ ଦେଖିଥିବେ। ଯେପରିକି ୧ ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। ତେବେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରେ ଅନେକ ଗୁଡ଼ିଏ ନୋଟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ନୋଟ୍ ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ କେବେ ଜିରୋ ରୂପୀ ନୋଟ୍ ଦେଖିଛନ୍ତି କି? ଅବଶ୍ୟ, ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିବେ ଯେ ଏକ ନୋଟ୍ ଯାହାର କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ, ଏହା କ’ଣ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପାରେ। ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଭାରତରେ ଛପା ଯାଇଥିଲା।ଭାରତରେ ଦୁର୍ନୀତିର ମୂଳ ବହୁତ ପୁରୁଣା। ଏହାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଯେ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରରେ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଭୁଲ ଉପାୟରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଟଙ୍କା ହଡ଼ପ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି। ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ଲାଞ୍ଚ ନେବାରେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି। କେବଳ ଏହି ପ୍ରକାରର ଲୋକଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ୦ ଟଙ୍କା ନୋଟ୍ ଭାରତରେ ଛପା ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହି ନୋଟ୍ ଗୁଡିକ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମୁଦ୍ରିତ ହୋଇନଥିଲା।କିଏ ଛପିଥିଲେ ଏହି ନୋଟ୍ ?

ବାସ୍ତବରେ, ୨୦୦୭ ମସିହାରେ, ଭାରତର ପଞ୍ଚମ ସ୍ତମ୍ଭ ଏନଜିଓ, ତାମିଲନାଡୁର ଏକ ଏନଜିଓ ଶୂନ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଛାପି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ବାଣ୍ଟିଥିଲା। ଏହି ଏନଜିଓଗୁଡ଼ିକ ହିନ୍ଦୀ, ତେଲୁଗୁ, କନ୍ନଡ ଏବଂ ମାଲାୟାଲମ୍ ଭାଷାରେ ପ୍ରାୟ ୫ ଲକ୍ଷ ନୋଟ୍ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ, ରେଳ ଷ୍ଟେସନ୍, ବିମାନବନ୍ଦର ଓ ବଜାର ଭଳି ଜନଗହଳି ସ୍ଥାନରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ। ଯଦି କେହି ଲାଞ୍ଚ ମାଗୁଥିଲେ ତେବେ ସେମାନେ ଏହି ନୋଟ ତାଙ୍କୁ ଧରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଏହାଦ୍ବାରା ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ।

ଶୂନ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ କିପରି ଥିଲା:

ଶୂନ ଟଙ୍କା ନୋଟରେ ଏନଜିଓର ନାମ ଲେଖାଯାଇଥିଲା। ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ମୁଦ୍ରିତ ହୋଇଥିଲା – ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ତରରୁ ଦୁର୍ନୀତି ଦୂର କରନ୍ତୁ। ନୋଟ୍ ଉପରେ, ଅନ୍ୟ ନୋଟ୍ ପରି ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଚିତ୍ର ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା। ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଫୋନ ନମ୍ବର ପଛ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଲୋକଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଯେତେବେଳେ ବି କେହି ଲାଞ୍ଚ ମାଗନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ନୋଟ୍ ଦେବାକୁ। ନୋଟରେ ଲେଖାଥିଲା – ‘ଲାଞ୍ଚ ଖାଇବାକୁ ଶପଥ କରୁଛୁ ଏବଂ ଲାଞ୍ଚ ନଦେବାକୁ ଶପଥ କରୁଛୁ’। ଏହି ନୋଟ୍ ଗୁଡିକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଲୋକମାନେ ସାଇତି ରଖିଥିଲେ।