ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ:ଆମ ଦେଶରେ ଆଶ୍ୱିନ ମାସ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷରେ ୧୫ ଦିନ ଧରି ପିତୃପୁରଷଙ୍କୁ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏହି ୧୫ ଦିନରେ ପୂଜାପାଠ ସହ ପିଣ୍ଡ ଦାନ କରାଯାଏ ପିତୃପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଖୁସି କରାଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ, ଏପରି ପର୍ବ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ, ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ କେତେକ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ଦୁନିଆ ଛାଡ଼ି ଚାଲିଯାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭୋଜି ଦିଆଯାଏ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ଦେଶର ଅନନ୍ୟ ରୀତିନୀତି ବିଷୟରେ କହିବୁ।କାମ୍ବୋଡିଆରେ ବର୍ଷକୁ ଥରେ ୧୫ ଦିନ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ନର୍କର ଦ୍ୱାର ଖୋଲିଥାଏ। ଏହି ସମୟରେ, ଲୋକମାନେ ଭୂତମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇପାରିବେ। ଏହି ସମୟରେ ୪ ପ୍ରକାରର ଭୂତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭୋଜି ଦିଆଯାଏ, ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ପତଳା ଲୋକରୁ ଛଡ଼ାଯାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

ଏହି ମୃତ ଲୋକମାନେ ନିଜ ପରିବାରକୁ ଖୋଜି ଆସଥାନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଏ, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ପାଇପାରିବେ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କାମ୍ବୋଡିଆରେ ପଚୁମ୍ ବେନ୍ ନାମକ ଏକ ପର୍ବ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପୂର୍ବପୁରୁଷ ଏବଂ ଭୋକିଲା ଆତ୍ମାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଏ । ଏହାକୁ ଖେମର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, ଯାହା ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୫ ଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ସମୟରେ ପାତାଳ ଲୋକରେ ନର୍କର ଦ୍ୱାର ଖୋଲା ଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଭୋକିଲା ଭୂତମାନେ ବାହାରେ ବୁଲିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସେମାନେ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ୱେଷଣରେ କବର ଏବଂ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକରେ ବୁଲନ୍ତି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ଆସି ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି। ଯଦି ସେମାନେ ଏହା ନକରନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଖରାପ ପରିଣାମର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ।

କୁହାଯାଏ ଯେ, ସମୁଦାୟ ୪ ପ୍ରକାରର ଭୂତ ବାହାରିଥାନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରୁ ଗୋଟିଏ ଭୋକିଲା ଭୂତ ଅଟେ। ଅବଶିଷ୍ଟ ଭୂତମାନେ ରକ୍ତ ଏବଂ ମାୱାଦରେ ତିଆରି, ଯାହା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଜଳୁଥାଏ। କେବଳ ପାକ୍ରାକ୍ଟାକୋପକ୍ ଚିଭି ନାମକ ଭୂତମାନେ ପରିବାର ଦ୍ୱାରା ସାନିଆସିସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଖାଦ୍ୟ ପାଇଥା’ନ୍ତି, ବାକି ଭୂତମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ପାପ କମାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ, ତା’ପରେ ସେମାନେ କିଛି ଖାଇପାରିବେ। ଯେଉଁମାନେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ପାଆନ୍ତି, ସେମାନେ ପ୍ରୀତି ପରିବାରକୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଭୋକିଲା ରୁହନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିବା ପାଇଁ ସକାଳୁ ଉଠନ୍ତି।