ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ନବରାତ୍ରୀ ଦେଶରେ ବଡ ଧୁମ୍ ଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଗାଁ ଠୁ ସହର ସବୁଠି ଦେବୀଙ୍କୁ ଆବାହନ କରାଯାଉଛି। ବିଭିନ୍ନ ଶକ୍ତି ପୀଠ ଓ ଦେବୀ ମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମୁଛି। ତେବେ ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର ଅଛି ଯେଉଁଠି ଦେବୀଙ୍କ ଭକ୍ତ କେବଳ ମଣିଷ ନୁହଁନ୍ତି ଭାଲୁ ମଧ୍ୟ । ଏହା କିପରି ସମ୍ଭବ ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ। ବାସ୍ତବରେ, ଆମେ ଛତିଶଗଡର ଏକ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ଯେଉଁଠାରେ ଭାଲୁ ପରିବାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଦେବୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପୂଜା ସମୟରେ ଆସିଥାନ୍ତି।

ଛତିଶଗଡର ମହସାମୁଣ୍ଡ ଜିଲ୍ଲାର ଘୁଞ୍ଚପାଲି ଗ୍ରାମରେ ଚଣ୍ଡୀ ମନ୍ଦିର ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ବହୁତ ଅଧିକ। ଲୋକମାନେ ଦାବି କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ମନ୍ଦିରଟି ପ୍ରାୟ ୧୫୯ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା। ପାହାଡ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ସବୁବେଳେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ବିଶେଷ ଭକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାଲୁ ଦେବୀ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି। ହଁ, ଭାଲୁମାନେ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ମା’ଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା, ଏହି ଭାଲୁମାନେ କାହାକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଚୁପଚାପ୍ ଆସନ୍ତି ଆଉ ଚାଲିଯାନ୍ତି।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଭାଲୁ ଆରତୀ ସମୟରେ ଆସିଥାଏ ଏବଂ ମାତାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ମଧ୍ୟ ପରିକ୍ରମା କରିଥାଏ। ଏହା ପରେ ସେମାନେ ପ୍ରସାଦ ମଧ୍ୟ ପାଇଥାନ୍ତି। ଅନେକ ଥର ପୁରୋହିତ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ହାତରେ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ଦାବି କରନ୍ତି ଯେ ଭାଲୁମାନେ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ପରି ମନ୍ଦିରରେ ଆଚରଣ କରନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଆଚରଣ ଅତି ସରଳ ଏବଂ ସିଧା ଅଟେ । ପ୍ରସାଦ ପାଇବା ପରେ ସେମାନେ ପୁନର୍ବାର ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରି ଯାଇଥାନ୍ତି।

ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେ ଭାଲୁ ଜାମ୍ବବାନଙ୍କ ବଂଶଜ ଏବଂ ସେ ଦେବୀଙ୍କର ଜଣେ ଭକ୍ତ, ତେଣୁ ସେ ସେଠାକୁ ଆସନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ କାହାରିକୁ କ୍ଷତି କରି ନାହାଁନ୍ତି। ପୁରାତନ କାଳରେ ଏହି ମନ୍ଦିର ତନ୍ତ୍ର ସାଧନା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଥିଲା। ସାଧୁ ଏବଂ ମହାତ୍ମାଙ୍କ ଏକ ଶିବିର ଏଠାରେ ଥିଲା ଯେଉଁମାନେ ତନ୍ତ୍ର ଅଭ୍ୟାସ କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ୧୯୫୦-୧୯୫୧ ମସିହାରେ ଏହି ମନ୍ଦିର ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା। ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନେକ ଥର ହୋଇଛି କାରଣ ଲୋକମାନେ ଦାବି କରନ୍ତି ଯେ ଦେବୀଙ୍କ ପ୍ରତିମା ଆପେ ଆପେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି।