ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ବିଶ୍ଵର ସମସ୍ତ ଦେଶ ମହାକାଶକୁ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଏବଂ ଏହାର ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ରହସ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ । ତେବେ ମଣିଷ ପରେ ଏବେ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ମହାକାଶକୁ ଯିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ। ଚୀନ୍‌ ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାକାଶରେ ନିଜର ଦବଦବା ଜାହିରି କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରୟାସ କରୁଛି।ସୂଚନାନୁସାରେ, ଚୀନ ଏହାର ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍, ଟିଆଙ୍ଗୋଙ୍ଗ୍ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ଚୀନ୍ ଶୂନ୍ୟ ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣରେ ଜୀବନ ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି। ଚାଇନାର ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ଗୁଡିକରେ ଏନେଇ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଶୂନ-ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରଜନନ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚୀନ ମହାକାଶକୁ ମାଙ୍କଡ ପଠାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି ବୋଲି ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଚୀନ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରାଣୀଙ୍କୁ ମହାକାଶ ଭ୍ରମଣ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି।

ମହାକାଶକୁ ଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ପଶୁ ଗୋଟିଏ କୁକୁର ଥିଲା। ଯଦିଓ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ମହାକାଶକୁ ଅନେକ କୁକୁର ପଠାଇଛି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମହାକାଶରେ ଲାଇକା ନାମକ କୁକୁର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା। ଲାଇକା ପରେ ମାଙ୍କଡମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯାଇଛି।ଦି ସନ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାକାଶକୁ ୩୦ ଟି ମାଙ୍କଡ ପଠାଯାଇଛି। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେଉଛି ମହାକାଶରେ ହାମ ଶିମ୍ପାଞ୍ଜି । ୩୧ ଜାନୁଆରୀ ୧୯୬୧ ରେ, ରକେଟ ଲେ ମହାକାଶକୁ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ, ସେହି ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରେ, ୟୁରୀ ଗାଗରିନ୍ ମହାକାଶକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଫ୍ଲୋରିଡାରୁ ନାସା ଦ୍ୱାରା ହାମର ରକେଟ୍ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଶିମ୍ପାଞ୍ଜି ୨୫୨ କିଲୋମିଟର ଉପରକୁ ଯାଇ ୧୬ ମିନିଟ୍ ଯାନରେ ରହିଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲା।

ଚୀନର ମିଶନ ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ମର୍ନିଂ ପୋଷ୍ଟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉପକରଣର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଝାଙ୍ଗ ଲୁଙ୍କ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ କହିଛି ଯେ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନର ସର୍ବ ବୃହତ ମଡ୍ୟୁଲରେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯିବ, ଯାହା ଜୀବବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ, ମୂଷା ଏବଂ ମାକେକ୍ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଅଧ୍ୟୟନ, ମହାକାଶରେ କିପରି ଜୀବନ ବୃଦ୍ଧି ହେବ ତାହା ବିଷୟରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯିବ। ଏହି ପରୀକ୍ଷଣଗୁଡିକ ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାଭିଟି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ପେସ୍ ପରିବେଶ ସହିତ ଏକ ଜୀବଙ୍କ ଆଡାପ୍ଟେସନ୍ ବିଷୟରେ ଆମର ବୁଝାବଣା ଉନ୍ନତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।