ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଆଜିକା ସମୟରେ ଚାଖଣ୍ଡେ ଜମି ପାଇଁ ହଣାକଟା ହୋଇଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଓସମାନାବାଦ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଗାଁରେ ମାଙ୍କଡଙ୍କ ନାମରେ ୨ ଏକର ଜମି ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି। ଏହା ବିଷୟରେ ଯିଏ ବି ଶୁଣୁଛି ସେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି। ଏଠାରେ ମାଙ୍କଡମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ବିଶେଷ ସମ୍ମାନ ହେତୁ ଏଭଳି କରାଯାଇଛି।ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ମାଙ୍କଡଙ୍କ ନାମରେ ସମ୍ପତ୍ତି କରିବାର କାହାଣୀ କ’ଣ ଏବଂ ମାଙ୍କଡ଼ ନାମରେ ଏତେ ସମ୍ପତ୍ତି କିପରି ହୋଇଗଲା। ଏହି ଗାଁରେ କାହିଁକି ମାଙ୍କଡମାନଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉଛି ତାହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଓସମାନାବାଦର ଉପଲା ଗାଁର ଲୋକମାନେ ମାଙ୍କଡମାନଙ୍କୁ ବିଶେଷ ସମ୍ମାନ ଦିଅନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରକୁ ଆସନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ବିବାହ ସମାରୋହ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ମାନ କରାଯାଏ । ଉପଲା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ଜମି ରେକର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ, ୨ ଏକର ଜମି ଗାଁରେ ରହୁଥିବା ସମସ୍ତ ମାଙ୍କଡଙ୍କ ନାମରେ ଅଛି। ତେବେ ଏଠାରେ ସରପଞ୍ଚ ବପ୍ପା ପାଡୱାଲ କୁହନ୍ତି, ‘କାଗଜରେ ଲେଖା ଅଛି ଯେ ଜମି ମାଙ୍କଡଙ୍କର ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ପଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିଏ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି ଏବଂ କେବେ ଜଣା ପଡିନାହିଁ।

ଦିନକୁ ଦିନ ଏଠି ମାଙ୍କଡ ସଂଖ୍ୟା କମୁଛୁ। ପୂର୍ବରୁ ଗାଁରେ ମାଙ୍କଡ଼ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନେକ ରୀତିନୀତି କରାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ଗାଁରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଟି ମାଙ୍କଡ଼ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ପଶୁମାନେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକ ସମୟ ନ ଥିବାରୁ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବେଶ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ଜମିରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ସେହି ପ୍ଲଟରେ ଏକ ଘର ମଧ୍ୟ ଥିଲା, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଭୁଶୁଡି ପଡିଛି। ଭାରତୀୟ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ କୌଣସି ପଶୁଙ୍କ ନାମରେ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଗଠନ ସମ୍ଭ ନୁହେଁ କି ସମ୍ପତ୍ତି ନାମକରଣ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏକ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ଅନ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ନୁହେଁ । ଭାରତରେ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପତ୍ତି ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ସମ୍ପତ୍ତି ଅନ୍ୟ ଏକ ସମ୍ପତ୍ତିର ଆଖ୍ୟା ଧାରଣ କରିପାରିବ ନାହିଁ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସରପଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବରୁ ଯେତେବେଳେ ଗାଁରେ ବିବାହ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ମାଙ୍କଡମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଉପହାର ଦିଆଯାଉଥିଲା ଏବଂ ତାପରେ ହିଁ ସମାରୋହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତେ ଏହି ପ୍ରଥାକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ବି ମାଙ୍କଡମାନେ ଦୁଆର ମୁହଁକୁ ଆସନ୍ତି, ଗ୍ରାମବାସୀ ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି।ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ କେହି ବାରଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ।