ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ବାଇକକୁ ନେଇ ଯୁବପୀଢ଼ିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବଦା କ୍ରେଜ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ତେବେ ବାଇକ୍ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଆସିଛି। ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ବାଇକ୍ ଲଞ୍ଚ ହୋଇସାରିଛି। ଯଦି ଆପଣ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଜାମ୍ ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି ଏବଂ ଆକାଶରେ ଉଡ଼ି ଗୋଟିଏ ସହରରୁ ଅନ୍ୟ ସହରକୁ ଉଡ଼ିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରିବ।ଜାପାନର ଏକ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କମ୍ପାନୀ AERWINS ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏହି ବାଇକ୍ ତିଆରି କରିଛି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ ରେ ଡେଟ୍ରୋଇଟ୍ ଅଟୋ ସୋ’ରେ ଏହା ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା। ଶୋ ’ସମୟରେ ଏହି ବାଇକ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବେଶ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହି ବାଇକର ନାମ ହେଉଛି Xturismo। ଡେଟ୍ରୋଇଟ୍ ଅଟୋ ଶୋ’ର ସହ-ସଭାପତି ଥାଡ ସୋଜୋଟ ଏହି ବାଇକକୁ ଅତି ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ସେ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ବାଣ୍ଟି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ବହୁତ ଉତ୍ସାହଜନକ ଏବଂ ଚମତ୍କାର ଅଟେ। ଏହି ବାଇକ୍ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ବାସ୍ତବରେ ପରିଣତ କରିବ। ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ। କମ୍ପାନୀ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ବାଇକର ମୂଲ୍ୟ ୭ ଲକ୍ଷ ୭୭ ହଜାର ଡଲାର ଅଟେ। ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପରିମାଣକୁ ଭାରତୀୟ ଟଙ୍କା ରେ ପରିଣତ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୬ କୋଟି ୧୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଏହି ବାଇକ୍ ର ଓଜନ ୩୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ। ଏହି ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ୍ ବାଇକ୍ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଉଡିପାରିବ। ଏହା ଉଡିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଟେରୀରୁ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ପାଇଥାଏ। କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଛୋଟ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ମଡେଲର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୫୦,୦୦୦ ଡଲାର ବା ୩୯,୮୨,୫୨୫ ଟଙ୍କା ହେବ।ଏହା ଜାପାନରେ କଳା, ନୀଳ ଏବଂ ନାଲି ରଙ୍ଗରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଛି। ଏହାର ନିର୍ମାତାମାନେ ଏହାକୁ ୨୦୨୩ ରେ ଆମେରିକାରେ ବିକ୍ରୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି।AERWINS ଏହାର ୱେବସାଇଟରେ କହିଛି ଯେ ଏହି ବାଇକ୍ ଉଡ଼ାଣର ରୋମାଞ୍ଚକୁ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ଉଡାଣକୁ ଯୋଡିଥାଏ। ତା’ପରେ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ବାଇକ୍ କିଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜାପାନ ଯିବାକୁ ପଡିବ।