ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଅନେକ ସମୟରେ କିଛି ଲୋକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ସେହିଭଳି ଜଣେ ବ୍ରିଟିନ ବ୍ଲଗର୍ ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି। ବ୍ଲଗର୍ ଜଣକ ଶୌଚାଳୟ ଖୋଜି ଖୋଜି ୯୯ ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ୧.୨ ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ସର୍ବସାଧାରଣ ଶୌଚାଳୟ ଖୋଜିଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ୧୫୦,୦୦୦ ପାଉଣ୍ଡ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ ୧.୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ। ଗ୍ରାହାମଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ତାଜିକିସ୍ତାନରେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ସର୍ବସାଧାରଣ ଶୌଚାଳୟ ପାଇଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଏହା ଏତେ ଖରାପ ଯେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଖରାରେ ଶୁଖାଯାଇଥିବା ମଳ ଦେଇ ଯିବାକୁ ପଡିବ।ଗ୍ରାହାମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବିଚିତ୍ର ବିଷୟ ହେଉଛି ଏହାର କପଡା କାନ୍ଥଗୁଡିକ ଶୌଚାଳୟ କାଗଜ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।

ସେ ତାଜିକିସ୍ତାନର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ସର୍ବସାଧାରଣ ଶୌଚାଳୟ ଖୋଜିବା ପୂର୍ବରୁ ୬ ଟି ମହାଦେଶରେ ଶହ ଶହ ସର୍ବସାଧାରଣ ଶୌଚାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଗ୍ରାହାମ୍ ତାଙ୍କର ନୂତନ ପୁସ୍ତକ ‘ଟଏଲେଟ୍ସ ଅଫ୍ ୱାଇଲ୍ଡ ଫ୍ରଣ୍ଟିଅର୍’ରେ ୩୬ ଟି ସର୍ବସାଧାରଣ ଶୌଚାଳୟ ଆବୃତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ତାଲିକାରେ ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ଚୀନରୁ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ସର୍ବସାଧାରଣ ଶୌଚାଳୟ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।ସର୍ବସାଧାରଣ ଶୌଚାଳୟ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର କୌତୁହଳ ମୋରୋକୋରେ ସେ ପ୍ରଥମ ବିଦେଶ ଛୁଟିରେ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି କୁହନ୍ତି । ସେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଦେଖିଥିବା ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ଶୌଚାଳୟ ବାହ୍ୟ ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ।