ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯାହା ଏତେ ଅଦ୍ଭୁତ ଯେ କେବଳ ସେଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ ଲୋକଙ୍କ ହୋସ ଉଡ଼ିଯାଏ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ଗାଁ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅଦ୍ଭୁତ ଅଟେ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ଗାଁର ଲୋକମାନଙ୍କ ନିଦ ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଉଡିଯାଏ। ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହି ଗାଁ ହେଉଛି ଭାରତର ଅମ୍ବାଲା।ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଯାଏ।

ଏହି ଗାଁର ନାମ କୁଲଡପୁର । ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଏଠାରେ ଲୋକଙ୍କ ନିଦ ହଜିଯାଏ କାରଣ ଏକ ଅଜବ କୀଟର ଭୟ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇ ଥାଏ। ଏହି ଅଭୁତ ଲାଲ ରଙ୍ଗର କୀଟ ସବୁଆଡେ ଦେଖାଯାଏ। ଏହି ପୋକ ଯୋଗୁଁ କେତେକ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଥିବାବେଳେ କେତେକ ରାତିସାରା ଶୁଅନ୍ତି ନାହିଁ । ନିକଟସ୍ଥ ୱେୟାର ହାଉସରୁ ଆସୁଥିବା ସୁରସରୀଙ୍କ ଆତଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ୁଛନ୍ତି। ସୁରସରୀ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ପୋକ ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇଛି।ଲୋକଙ୍କ ଘରେ, ଏହି କୋଠରୀ ଭିତରେ, ରୋଷେଇ ଘରେ, ପୋଷାକରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି ଏହି କୀଟମାନେ। ଏହି ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅନେକ ଥର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ନାହିଁ।

ଅନେକ ଲୋକ ଦାବି କରନ୍ତି ଯେ ଏହି କୀଟମାନେ ଶୋଇଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କ କାନରେ ପଶିଯାନ୍ତି। ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲା କୀଟଗୁଡ଼ିକ ଗାଁ ମୁଖି ହୋଇଥାନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ଲୋକମାନେ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। କୀଟନାଶକ ଘର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଏ। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଯେତେବେଳେ ଘରର ଲାଇଟ୍ ଅନ୍ ହୋଇଯାଏ, କୀଟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଘର ଭିତରକୁ ଆସିଥାନ୍ତି। ଜୁଲାଇରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ଫୁଡ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଗୋଡାଉନରୁ ବାହାରି ଗାଁର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରି କାନ୍ଥ, ଶଯ୍ୟା ଏବଂ ରୋଷେଇ ଘରେ ଛାଉଣି ହୋଇ ଯାଆନ୍ତି। ଲୋକ କାନରେ ତୁଳା ଦେଇ ସୋଇଥିବା ବେଳେ ଲୋକଙ୍କୁ ଲାଇଟ୍ ବନ୍ଦ କରି ରାତିରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ପଡିଥାଏ।