ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା ଜନସଂଖ୍ୟା ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି। ଲୋକସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ନିଅଣ୍ଟ ପଡୁଛି। ତେବେ ମଣିଷ ପାଇଁ ଜଳଭାଗରେ ବାସସ୍ଥଳୀ ବିକଳ୍ପ ଚିନ୍ତା କରିଛି ସାଉଦି ଆରବ। ସାଉଦି ଆରବରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ ଭାସମାନ ସଂରଚନା ଟେରାୟାଚ୍ ନିର୍ମାଣ ହେବ। ଏଥି ପାଇଁ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟୟ କରାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ପାଙ୍ଗିଓସର ଡିଜାଇନର୍ ଲାଜାରିନି ତିଆରି ପାଇଁ ୮ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ଅର୍ଥାତ୍ ୬୫,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି।ସାଉଦି ଆରବର ଟେରାଇଚର ଆକାର କଇଁଛ ପରି । କିନ୍ତୁ ଏହା ବହୁତ ବଡ ଅଞ୍ଚଳ ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ହେବ।ଏହି ଭାସମାନ ସହର ନିର୍ମାତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ଲମ୍ବ ୧୮୦୦ ଫୁଟ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥ ୨,୦୦୦ ଫୁଟ ହେବ।

ଏହି ବିଶାଳ ଭାସମାନ ସହରର ନାମ ପାଙ୍ଗେଙ୍କ ନାମରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏହି ଢାଞ୍ଚା ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ନିୟୁତରୁ ୩୩୫ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବିଦ୍ୟମାନ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏହି ଭାସମାନ ସହର ଫେଞ୍ଜିୟାଙ୍କ କଳ୍ପନା ଉପରେ ଆଧାରିତ । ସମୁଦ୍ର ଝଡ଼ର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସାମର୍ଥ୍ୟ ସହିତ ବିକଶିତ ହେବ।ଏହି ଭାସମାନ ସହର ବୃହତ ଆକାର ସହିତ ଅଧିକ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ହେବ। ଏହା ଏକକାଳୀନ ୬୦,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କ ଭାର ବହନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ।

ଏଥିପାଇଁ ଏକ ବିରାଟ ବଜେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ଏଥି ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୬୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ବାସ୍ତବରେ, ସୁପର, ମେଗା ଏବଂ ଗିଗା ୟାଟ୍ ଠାରୁ ବଡ଼ ଥିବା ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଟେରାୟାଚ୍ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।ଏଭଳି ବିରାଟ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଡିଜାଇନର ମାନେ ଏକ ବିଶେଷ ସ୍ଥାନ ଆବଶ୍ୟକ କରିଥାନ୍ତେ । ସାଉଦି ଆରବରେ ରାଜା ଅବଦୁଲ୍ଲା ବନ୍ଦର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାର ନିର୍ମାଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ସମୁଦ୍ରରେ ଏକ ବୃତ୍ତାକାର ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପଡିବ।