ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଆଜିକା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଯୁଗରେ ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି। ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ ସହଜ ହୋଇଯାଏ। ଏହା ସତ ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏଗୁଡ଼ିକ ନିଶା ପାଲଟି ଗଲାଣି। ଲୋକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋବାଇଲ୍, ଟିଭି ପରି ଗ୍ୟାଜେଟରେ ଅଧିକ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନେ ନିଜ ଆପଣାର ଲୋକ, ସମ୍ପର୍କୀୟ ଏବଂ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ଅନେକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣା ପଡ଼ିଛି ଯେ ମୋବାଇଲ୍ ଭଳି ଗ୍ୟାଜେଟରେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ବିତାଇବା ଦ୍ଵାରା ତାହାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଏବଂ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡିଜିଟାଲ ଜଗତର ଖରାପ ପ୍ରଭାବକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ସାଙ୍ଗଲିର ଏକ ଗ୍ରାମ ଏକ ନିଆରା ପଦ୍ଧତି ଆପଣେଇଛି। ଏଠାରେ ଲୋକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ମୋବାଇଲ୍, ଟିଭି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗ୍ୟାଜେଟ୍ ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ମନ୍ଦିରରୁ ପ୍ରତିଦିନ ସାଇରନ୍ ବଜିଥାଏ।

ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ଟାରେ ସାଇରନ୍ ବାଜୁଛି:-

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଅନନ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ଗ୍ରାମ ସରପଞ୍ଚ ବିଜୟ ମୋହିତେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କ ଅଭିଯାନରେ ଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି। ପ୍ରତିଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ଟାରେ ଗାଁ ମନ୍ଦିରରୁ ସାଇରନ୍ ବାଜୁଛି। ସାଇରନ୍ ଶବ୍ଦ ହେବା ମାତ୍ରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ମୋବାଇଲ୍, ଟିଭି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗ୍ୟାଜେଟ୍ ବନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକମାନେ ବହି ପଢନ୍ତୁ ଏବଂ ପିଲାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନରେ ନିୟୋଜିତ ହୁଅନ୍ତି। ଅନେକ ଲୋକ ଏକାଠି ବସି ପରସ୍ପର ସହ କଥା ହୁଅନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଗ୍ୟାଜେଟଗୁଡିକ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଦୂରେଇ ରଖନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସାଇରନ୍ ରାତି ୮.୩୯ ରେ ବଜିଥାଏ । ଏହା ପରେ ଲୋକମାନେ ପୁନର୍ବାର ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଟିଭି ଅନ୍ କରନ୍ତି।

କେଉଁଠୁ ଆରମ୍ଭ ଏହି ଅନନ୍ୟ ଧାରଣା:-

ପିଟିଆଇଇ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଗାଁର ସରପଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସମୟରେ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ହେତୁ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ହାତକୁ ଆସିଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ, ପିତାମାତାମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଟିଭି ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁକିଛି ଠିକ ଅଛି ଏବଂ ଅଫଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି, ଶିକ୍ଷକମାନେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ପିଲାମାନେ ଅଳସୁଆ ହୋଇଗଲେ, ସେମାନେ ପଢ଼ିବାକୁ ଏବଂ ଲେଖିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କଲେ ନାହିଁ । ଅଧିକନ୍ତୁ, ଅଧିକାଂଶ ପିଲା ସ୍କୁଲ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗାଁ ସରପଞ୍ଚ ଡିଜିଟାଲ ଡିଟକ୍ସର ଧାରଣା ପାଇଥିଲେ ଯାହାକୁ ସେ ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ରଖିଥିଲେ।

ମନିଟରିଂ ପାଇଁ ୱାର୍ଡ ସୀମିତ ଗଠନ:-ସରପଞ୍ଚ ମୋହିତେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସାଇରନ୍ ବାଜିବ ପରେ ଟିଭି ବନ୍ଦ କରୁ ପଢ଼ିବା ଲେଖିବା ଏବଂ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ସହ ଲୋକମାନେ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ଟାରୁ ରାତି ୮.୩୯ ମଧ୍ୟରେ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଛାଡିଦିଅନ୍ତି। ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ୱାର୍ଡ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ଏହି କମିଟି ତଦାରଖ କରୁଛି। ଏକାସାଙ୍ଗରେ ସରପଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ପ୍ରଥମେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିଧା ଥିଲା, ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଟିଭି ପରଦାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ସମ୍ଭବ କି? ତା’ପରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଏକ ଗ୍ରାମ ସଭା ଡକାଯାଇ ସାଇରନ୍ କିଣିବାକୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଆଶା କର୍ମଚାରୀ, ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ, ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ କର୍ମଚାରୀ, ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକମାନେ ଡିଜିଟାଲ ଡିଟକ୍ସ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଘର ଘର ବୁଲି ସେ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ।