ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ହାଡ଼ ଭାଙ୍ଗିଲେ ବା କୌଣସି ସମସ୍ୟା ହେଲେ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯାଇଥାନ୍ତି ଲୋକମାନେ। ହେଲେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର କାଟନିଠାରୁ ମାତ୍ର ୩୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ମୁହାସ୍ ଗାଁର ଲୋକମାନେ କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ଉପାୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ଗାଁର ଲୋକମାନେ ସେଠାରେ ବସିଥିବା ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କୁ ଅର୍ଥୋପେଡିକ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭାବରେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି କହିଲେ ଅତ୍ୱିକ୍ତି ହେବ ନାହିଁ। ଅସ୍ଥି ରୋଗ, ହାଡ ଭଙ୍ଗା ଇତ୍ୟାଦିରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀମାନେ ଏଠାରେ ଅର୍ଥୋପେଡିକ୍ ସର୍ଜନ କିମ୍ବା ବିଶେଷଜ୍ଞ ପାଖରେ ଲାଗୁଥିବା ଭିଡ଼ ଭଳି ଧାଡି ଲଗାନ୍ତି। ପ୍ରତିଦିନ ବଡ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଡିସପେନସାରୀ ଅପେକ୍ଷା ଏଠାରେ ଅନେକ ଗୁଣ ଅଧିକ ଭିଡ ହୋଇଥାଏ।

ଶନିବାର ଏବଂ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହି ବିଶାଳ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ପାଦ ରଖିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ନଥାଏ।ପ୍ରତିଦିନ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରରେ ଦୃଶ୍ୟ ଅନନ୍ୟ ଅଟେ। ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କ ମନରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଭରସା ରହିଥାଏ ଯେ ବଜରଙ୍ଗବାଲି ହନୁମାନଜୀ ସବୁକିଛି ଠିକ୍ କରିଦେବେ । ତାଙ୍କର ବିଶ୍ବାସ ମଧ୍ୟ ବାସ୍ତବ ରୂପ ନେଇଥାଏ, ସେଥିପାଇଁ ଏଠାରେ ପୁଜପାଉଥିବା ହନୁମାନଙ୍କୁ ଲୋକମାନେ ହାଡ ଯୋଡ଼ା ହନୁମାନ ଆଖ୍ୟା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏଠାରେ ଏକ ଅନନ୍ୟ ଢଙ୍ଗରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ପୀଡିତ ଲୋକ ଜଣକ ପରିସରରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ମନ୍ଦିରର ପଣ୍ଡା ସରମାନଜୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଖି ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କୁହନ୍ତି। ସମସ୍ତଙ୍କୁ କେବଳ ରାମଙ୍ ନାମ ଜପ କରିବାକୁ କୁହାଯାଏ । ଆଖି ବନ୍ଦ ଥିବାବେଳେ ପଣ୍ଡା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀମାନେ ପୀଡିତମାନଙ୍କୁ କିଛି ଔଷଧ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି। ପତ୍ର ଏବଂ ଜଡିବୁଟି ଚୋବାଇ ଖାଇବା ପରାମର୍ଶଦିଆଯାଏ । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଔଷଡ ଖାଇବା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଏ । ଏଠାରେ କେବଳ ଏତିକି ହିଁ ଚିକିତ୍ସା ହୁଏ।

ପଣ୍ଡା ସରମନ ପଟେଲ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଏହି ଔଷଧ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏବଂ ହନୁମାନଜୀଙ୍କ କରୁଣା ଦ୍ୱାରା ହାଡ ସ୍ୱୟଂ ଭାବରେ ଯୋଡି ହୋଇଯାଏ।ଯଦିଓ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରତିଦିନ ଔଷଧ ଦିଆଯାଏ, କିନ୍ତୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଏବଂ ଶନିବାର ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦିନ। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ କୁହନ୍ତି ଯେ, ମଙ୍ଗଳବାର ଏବଂ ଶନିବାର ହେଉଛି ହନୁମାନଜୀଙ୍କ ଦିନ। ଏହି ଦିନ ଦିଆଯାଇଥିବା ଔଷଧ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ । ଏହି କାରଣରୁ ଶନିବାର ଏବଂ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ମନ୍ଦିରରେ ପୀଡିତଙ୍କ ଏକ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ। ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି। ଏହି ମନ୍ଦିରର ଖ୍ୟାତି ସାରା ଦେଶରେ ରହିଛି। ଯେତେବେଳେ ଡାକ୍ତରଙ୍କଠାରୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇବା ପରେ ଲୋକମାନେ ନିରାଶ ହୁଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ହନୁମାନଜୀଙ୍କ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳକୁ ଆସନ୍ତି ଓ ସୁସ୍ଥ ହୁଅନ୍ତି ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ କୁହନ୍ତି ।

ଗୁଜୁରାଟ, ରାଜସ୍ଥାନ, ୟୁପି, ବିହାର ସମେତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ କୁହନ୍ତି ଯେ, ମନ୍ଦିରରେ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଔଷଧ ପାଇଁ କୌଣସି ଶୁଳ୍କ ସ୍ଥିର କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଓ ଭକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଦାନ କରନ୍ତି। ବାହାରେ ଦୋକାନରେ କେବଳ ମସାଜ୍ ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ତେଲ ଉପଲବ୍ଧ । ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ୫୦ ରୁ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଭିତରେ ରହିଥାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡକ୍ଟର ହନୁମାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରୁ କେହି ନିରାଶ ହୋଇ ଫେରି ନାହାଁନ୍ତି।