ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଦୁନିଆରେ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି, ଯାହା ବହୁତ ସୁନ୍ଦର। ଏପରି କେତେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେ କେହିବି ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ସେଠାରୁ ଫେରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଯଦିଓ ସାଧାରଣତଃ ହଜାର ହଜାର ଟଙ୍କା ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଭ୍ରମଣ କରି ଯିବାରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଏକ ସୁନ୍ଦର ଗାଁ ଅଛି, ଯାହା ଭଡ଼ାରେ ଉପଲବ୍ଧ ଏବଂ ତାହା ମଧ୍ୟ ମାତ୍ର ୧ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ। ଆପଣ ନିହାତି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିବେ ଆଜିକା ମହଙ୍ଗା ଯୁଗରେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କାରେ ଘରତ କଣ୍ ଚାଦର ଖଣ୍ଡେ ମିଳିବା କଷ୍ଟ। ଆଉ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କାରେ ସୁନ୍ଦର୍ ଗାଁ ଭଡ଼ାରେ ମିଳିବା ନିହାତି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟକର କଥା।

ବାସ୍ତବରେ, ଇଟାଲୀର ଗାଁ ପେଟ୍ରିଟୋଲି ରାତିକୁ ମାତ୍ର ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଭଡ଼ାରେ ଉପଲବ୍ଧ। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଗାଁରେ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି ଯେପରିକି ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍, ଦୁର୍ଗ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ, ବାର୍ ଇତ୍ୟାଦି।ଏହି ଗାଁ ଇଟାଲୀର ରାଜଧାନୀ ରୋମଠାରୁ କିଛି ଘଣ୍ଟା ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହି ଗାଁରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଦୁର୍ଗ, ରାଜପ୍ରାସାଦରେ ରହିବାକୁ ଏକ ରାଜକୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି। ଏଠାରେ ରହିବା ପରେ ଆପଣ ନିଜକୁ ଜଣେ ରାଜା-ସମ୍ରାଟ ପରି ଅନୁଭବ କରିବେ।

ଏହି ଗାଁରେ ରହିବାକୁ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି ସେଠାରେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଲୋକ ଆରାମରେ ବାସ କରିପାରିବେ। ଏଠାରେ ସମୁଦାୟ ୯୮ଟି ରୁମ୍ ଅଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ୧୫୦ ଲୋକ ଏଠାରେ ୬ ରାତି ରୁହନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ମୋଟ ଖର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେବ, ଅର୍ଥାତ୍ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ରାତିରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ।ତେବେ ଇଟାଲୀର ଏହା ଏକମାତ୍ର ସ୍ଥାନ ନୁହେଁ ଯେଉଁଠାରେ ଏଭଳି ଅଫର ଦିଆଯାଉଛି। ଏଠାରେ ଥିବା ପ୍ରେସିସ ସହରରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସମାଧାନ କରିବା ଏବଂ ଘର କିଣିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସରକାର ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେଉଛନ୍ତି।