ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ:ପୃଥିବୀ ବାହାରେ କୌଣସି ଜୀବନ ଅଛି କି? ପୃଥିବୀ ବାହାରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଗ୍ରହରେ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ ସମ୍ଭବ କି? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଖୋଜିବାକୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନିରନ୍ତର ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ସନ୍ଧାନ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଚାଲିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚନ୍ଦ୍ରରେ କିଛି ନୂଆ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହାରି ଭିତରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଉଦ୍ଭିଦ ବଢାଇବେ। ଏଥିପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟର ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ୨୦୨୫ ଆରମ୍ଭ ସୁଦ୍ଧା ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଉଦ୍ଭିଦ ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛି। ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଉଦ୍ଭିଦ ଜୀବନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରିବ କି ନାହିଁ ତାହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଲୁନାରିଆ ୱାନ୍ ଏହାର ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟା ନ୍ୟାସନାଲ ୟୁନିଭରସିଟି (ANU) ର ସହଯୋଗୀ ପ୍ରଫେସର ତଥା କମ୍ପାନୀର ବିଜ୍ଞାନ ପରାମର୍ଶଦାତା କେଟଲିନ୍ ବର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଦ୍ଭିଦ ଅଙ୍କୁର ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଏହା ଏକ ସୁଯୋଗ। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏପରି ଉଦ୍ଭିଦ ଚିହ୍ନଟ ହେବ ଯାହା ଚନ୍ଦ୍ରରେ ବଞ୍ଚିପାରିବ।

ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ କେତେ ଶୀଘ୍ର ବଢନ୍ତି ଏବଂ ଖରାପ ଅବସ୍ଥାରେ କେତେ ସହନଶୀଳ ତାହା ଆଧାରରେ ଚୟନ କରାଯିବ। ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ନିରନ୍ତର ଖାଦ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ନୂତନ ପଦ୍ଧତି ଖୋଲିବ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ ବୋଲି ଦଳ ଆଶା କରୁଛି। ବାୟାର୍ଟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଉଦ୍ଭିଦ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏକ ସିଷ୍ଟମ ନିର୍ମାଣ କରିପାରିବେ, ତେବେ ଆପଣ ପୃଥିବୀର କେତେକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ପରିବେଶରେ ଖାଦ୍ୟ ବିକଶିତ ପାଇଁ ଏକ ସିଷ୍ଟମ ନିର୍ମାଣ କରିପାରିବେ।

ଏହି ମିଶନ ପାଇଁ, ଡିହାଇଡ୍ରେଡ୍ ସୁପ୍ତ ମଞ୍ଜି ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିକଳ୍ପିତ ଚାମ୍ବର ଦେଇ ପଠାଯିବ। ଏହାକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ, ବରେସିଟ୍ ୨ ମହାକାଶଯାନର ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯିବ। ଏହା ଏକ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶନ୍ । ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଅବତରଣ କରିବା ପରେ, ସେଗୁଡିକ ବଢିବ ଏବଂ ଜଳ ପାଇବା ପରେ ପୁଣି ସକ୍ରିୟ ହୋଇଯିବେ। ବିଶ୍ଵର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଉପଲବ୍ଧ ତଥ୍ୟ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ନଜର ରଖାଯିବ। ANU ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଦଳରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଇସ୍ରାଏଲ୍, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଆମେରିକାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି।