ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନ ରହିଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ଏହି ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣି ବିଶ୍ୱାସ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ। ଏମିତି କେତେକ ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନଗୁଡିକର ରହସ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବାକୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରି ମଧ୍ୟ ବିଫଳ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକର ଇତିହାସ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପୁରୁଣା। ବେଳେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକ ଜନଶୂନ୍ୟ ହୋଇଯାଏ। ଆଜି ଆମେ ଦୁନିଆର ଏପରି ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯାହା ବିଷୟରେ ଜାଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ। ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଭୂମି ତଳେ ବହୁବର୍ଷ ହେବ ନିଆଁ ଜଳୁଛି।ଏହି ସହର ଆମେରିକାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ଏହାର ନାମ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲିଆ।

ଗତ ୬୦ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ସହର ମାଟି ତଳେ ନିଆଁ ଜଳୁଛି । ଲଗାତାର ନିଆଁ ଜଳିବା ହେତୁ ଲୋକମାନେ ଏଠାକୁ ଯିବା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହି ସ୍ଥାନ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇ ରହିଛି। ଆମେରିକାର ପେନସିଲଭାନିଆରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ସହର ଆଗରୁ ବହୁତ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଥିଲା।ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସହର ଦୁନିଆରେ ଏଥି ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା କାରଣ ଭୂମି ତଳେ ନିଆଁ ଜଳୁଛି। ଏକ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସେଣ୍ଟ୍ରିଆ ଏକଦା ଖଣି ସହର ଥିଲା। ୧୯୬୨ ମସିହାରେ, ଏଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା, ଯାହା ପରେ ଲୋକମାନେ ଏଠାକୁ ଆସିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ। କୋଇଲା ଖଣିରେ ନିଆଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଧୀରେ ଧୀରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି।

ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ସେଠୁ ଧୂଆଁ ବାହାରିବା ସହ ଖଣି ତଳେ ନିଆଁ ଜଳୁଛି। ଧୀରେ ଧୀରେ ଗୋଟିଏ ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୃଦ୍ଧ ସହର ଏହି କାରଣରୁ ଖାଲି ହୋଇଗଲା ଏବଂ ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଲୋକମାନେ ଏଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଛାଡି ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି।ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୮୯ ମସିହାରୁ ଏହି ସହରର ଜନସଂଖ୍ୟା ୨୭୦୦ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଲୋକମାନେ ଏଠାରୁ ନିଆଁ କାରଣରୁ ଛାଡ଼ି ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ଏଠାରେ କେବଳ ଚାରି ଜଣ ଲୋକ ରହିଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ସହର ତଳେ ନିଆଁ ଲିଭାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ନିଆଁ ଲିଭା ଯାଇ ପାରିଲା ନାହିଁ।କିନ୍ତୁ ଏଠାରୁ ଗ୍ୟାସ୍ ଲିକ୍ ହେଉଛି ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ସେମିତି ଖାଲି ଛାଡି ଦିଆଯାଇଛି। ଯେତେବେଳେ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା, ଏହା ଜଣାପଡିଥିଲା ​​ଯେ ଏଥିରେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ଅଛି, ଯାହାର ସ୍ତର ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ।