ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କିଛି ନ ଖାଇ ପ୍ରାୟ ୨୧ ଦିନ ବଞ୍ଚିପାରିବ, ଯଦି ସେ କେବଳ ପାଣି ପିଉ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେ ୭ ଦିନ ବଞ୍ଚନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଏକ ପ୍ରାଣୀ ଅଛି, ଯାହାକି ବିନା ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନ୍ୟରେ ୮ ବର୍ଷ ବଞ୍ଚିପାରିବ? ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲେ ହେଁ ସତ।ଆଫ୍ରିକାର ପୂର୍ବ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗରେ ସାଧାରଣତଃ ଏହି ଜୀବ ମିଳିଥାଏ, ଆର୍ଗସ୍ ବ୍ରମ୍ପ୍ଟି ପ୍ରଜାତିର ଟିକ୍ (Tick) ନାମକ ଜୀବମାନେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜଳ ବିନା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବଞ୍ଚିପାରନ୍ତି। କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଏହା ଜଣା ପଡ଼ିଥିଲା।

ଆମେରିକୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଜୁଲିୟାନ୍ ଶେଫର୍ ପ୍ରାୟ ୨୭ ବର୍ଷ ଧରି ତାଙ୍କ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ଏହି ଜୀବମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ଖାଇବା କିମ୍ବା ପିଇବା ବିନା ଜୀବଜଗତର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ରହିବା ବିଜ୍ଞାନ ଜଗତରେ ଏକ ବିରଳ ଘଟଣା।ଜୁଲିଆନ୍ ଶେଫର୍ଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ତାଙ୍କର ଗବେଷଣା କେବଳ ଏକ ସଂକେତ ଥିଲା, କାରଣ ଟିକସ୍ ରକ୍ତ ଶୋଷଣ କରେ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ସେ ଏହି ଜୀବମାନଙ୍କୁ ରକ୍ତ ଦେବା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ । ଏବଂ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଥରେ ସେ ନିଜେ ତାଙ୍କ ଖାଦ୍ୟକୁ ଖାଦ୍ୟ ଭାବରେ ଦେଇଥିଲେ ।ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁଲିଆନ୍ ଶେଫର୍ଙ୍କୁ ୧୯୭୬ ମସିହାରେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରଜାତିର ଟିକ୍ କେହି ଉପହାର ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ‘ଉପହାର’ ତାଙ୍କର ବିଶେଷ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ ସେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।